Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Bir sıcak hava dalgasında nasıl daha iyi uyursunuz?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bir sıcak hava dalgasında nasıl daha iyi uyursunuz?

Bir sıcak hava dalgasında nasıl daha iyi uyursunuz?

Karargaht Karargaht - - 11 dk okuma süresi
2

Bu yaz yükselen sıcaklıklarla, bir sıcak hava dalgasında nasıl daha iyi uyuyacağınızı bilmeniz gerekecek. Ve herkes güneş ışığını severken, sıcak ve boğucu geceler genellikle derin bir uykuya dalmayı rahatsız edebilir. Ayrıca, sıcakken uyumak, uyku kalitenizi kaçınılmaz olarak etkileyebilir; bu, yatağınızı bir partnerle paylaşıyorsanız daha da kötüdür. Sürekli yatakta dönüp durmak sizi sadece uyanık tutar ve ertesi gün daha da uyuşuk hissetmenize neden olur.

Neyse ki, bir sıcak hava dalgasında daha iyi uyumanıza yardımcı olmanın yolları var ve yepyeni bir klimaya bir servet harcamanıza veya gürültülü bir fana güvenmenize bile gerek yok. Bu nedenle, sıcak gecelerde serinlemek istiyorsanız, harika bir gece uykusu için bu en iyi ipuçlarını izleyin.

1. ‘Yaz’ pijamalarına yükseltin

Yatakta pijamayla uyuyan kadınlar (Resim kaynağı: Shutterstock)

En sevdiğiniz pazen pijamalarınızı bir kenara bırakın ve sizi serinletmek için daha hafif geceliklere yatırım yapın. Yatarken giydiğiniz malzemenin türü, uyurken vücut ısınızı düzenlemede etkili olabilir. Kalın ve yalıtımlı malzemeler yerine %100 pamuk, bambu ve ipek tercih edin. Zinus İngiltere’de Uyku Uzmanı Karen Yu, “Pamuk çok hafif, yumuşak ve nefes alabilir, uyurken iyi bir havalandırmaya izin verir” diyor. “Bambu, ter emici yetenekleri için harikadır, diğer yandan Silk ise bir termoregülatördür, sizi soğukta sıcak ve sıcakken serin tutar.”

2. Yaz yorganına geçin

Yatakta beyaz yorgan

Yatakta beyaz yorgan (Resim kaynağı: Shutterstock)

Yorganlar altına sokulmak için rahat olabilir, ancak bir sıcak hava dalgasında uyurken çok fazla değil. Sadece bir çarşafın altında uyumak istemiyorsanız, düşük tog derecesine sahip en iyi yorganlardan birine yatırım yapın. Ne kadar az kalın olursa, geceleri sizi o kadar serin tutar ve harika bir uyku çeker. Ek olarak, çarşaflarınızı keten veya geceleri aşırı ısınmanıza neden olmayacak daha hafif bir malzemeyle değiştirin. Ayrıca yorganınızı nasıl yıkayacağınızı da bilmelisiniz.

3. Soğutucu bir şilte veya yastık tercih edin

Bir yatak pedinin takılması

Bir yatak pedinin takılması (Resim kaynağı: Shutterstock)

En iyi yatak örtüleri, geceleri ekstra bir konfor ve destek katmanı eklemek için yatağınızın üzerine oturacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, özellikle sıcak havayla başa çıkmak için soğutma üstleri ve soğutma yastıkları da vardır. Zinus UK’den Karen, “Soğutma kapları, her şeyi ferahlatıcı bir şekilde serin tutmak için yatağınızın sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan özel bir kaban türüdür” diye ekliyor. “Sizin için doğru seviyede soğutma ve konfor sunanı bulmak için alışveriş yapın. Sadece yatağınızın üzerine sığdıkları için çıkarması inanılmaz derecede kolaydır, böylece nasıl hissetmek istediğinize bağlı olarak bir kerelik ekleyip çıkarabilirsiniz.” Taze tutmak için, bir şilte kapağını nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir ve tamamen yeni bir şilte zamanı geldiyse, sizi tüm yıl boyunca serin tutacak en iyi soğutma şiltelerinden birine göz atın.

4. Odada hava akımı yaratın

Pencereyi açan kadın

Pencere açan kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Odada hareket eden hava akışının olmaması nedeniyle çoğu oda yaz aylarında havasız veya nemli hisseder. Yatak odanızı serin tutmak için, odayı daha sıcak hale getirebilecek doğrudan güneş ışığını engellerken odada bir hava akımı oluşturun. Uyku Uzmanı James Wilson, diğer adıyla The Sleep Geek, “Evin her iki tarafındaki pencereleri açmanızı ve güneş ışığı doğrudan yatak odasına geldiğinde perdeleri, panjurları veya panjurları kapatmanızı tavsiye ederim” dedi. “Bazı insanlar vantilatörleri faydalı buluyor ve beyaz gürültü bazıları için yatıştırıcı olabilir (bazıları gürültüyü rahatsız edici bulsa da). Bir masa fanının önüne biraz soğuk su koymak, odanın etrafına soğuk hava üflemeye yardımcı olabilir.

5. Yatma saatine çok yakın egzersiz yapmayın

Egzersizi yapan bir kadının fotoğrafı

Egzersiz yapan bir kadının fotoğrafı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Günlük egzersizin uyku yararları olsa da, yatma saatine çok yakın bir yerde çalışmak hayırdır. Tom’s Guide Fitness Editörü Jane McGuire, “Yatma saatine çok yakın bir zamanda egzersiz yapmak iyi bir fikir değil, çünkü vücut ısınızı ve kalp atış hızınızı yükseltebilir ve bu da uykuya dalmayı zorlaştırabilir,” diyor. Akşamları egzersiz yapamazsınız, sadece yatmadan üç saat önce çok yorucu bir şey yapmaktan kaçının”. Bu, normal yatma saatinizde uykuya dalmayı daha da zorlaştırabilir.”

6. Yatmadan önce soğuk veya ılık bir duş alın

Adam duş alıyor

Duş alan adam (Resim kaynağı: Shutterstock)

Tipik olarak, vücudunuzun çekirdek sıcaklığı akşamları veya yatma saatine yakın bir zamanda düşmeye başlar. Yatmadan önce soğuk veya ılık bir duş almak, vücudunuzun hızla soğumasını sağlar ve melatonin salınımına yardımcı olur. Dahası, cildinizdeki ve saç derinizdeki ekstra nemle daha da serin hissedeceksiniz.

7. Ayaklarınızı sıcak su torbasına koyun

Kırmızı sıcak su şişesinin üstünde ayaklar

Kırmızı sıcak su şişesinin üzerinde ayaklar (Resim kaynağı: Shutterstock)

Soğuk bir banyodan hoşlanmıyorsanız, bunun yerine ayaklarınızı ılık, sıcak su şişesine koyun. The Sleep Geek’ten James Wilson, “Bir sıcak su şişesini ılık suyla doldurun ve yatmadan önce çıplak ayaklarınızı üzerine koyun,” diyor, “bu, vücut sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olur ve sizi uykuya hazırlar. Bir kase ılık su veya ılık bir banyo veya duş kullanabilirsiniz.”

8. Şekerleme yapmaktan kaçının

göz maskesi ile uyuyan kadın

Göz maskesiyle uyuyan kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Isı sizi bayılttığında hızlı bir ‘güç kestirmesi’ yapmak cazip gelebilir, ancak şekerlemeler gece uykumuzu etkileyebilir. Bunun nedeni, iç sıcaklığımızı düzenlemek için daha fazla enerji kullanmamızdır. Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının ve bunun yerine yatma saatine saklayın.

9. Nemli tutun – ama çok fazla değil

Su filtresinden su dökme

Su filtresinden su dökme (Resim kaynağı: Shuterstock)

Sıcak hava dalgasında susuz kalmamak, mutlu ve sağlıklı kalmamız için çok önemlidir. Bununla birlikte, tükettiğimiz içeceklerin türü ve ne kadar içtiğimiz de nasıl uyuduğumuz üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Uzmanlar gün boyunca kafein içeren içeceklerden uzak durmayı öneriyor. Ayrıca alkollü içecekler de uykunuzu etkileyerek huzursuzluğa ve gece uyanma riskinizin artmasına neden olabilir. Bunun yerine, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için gün boyunca bol su ve düşük şekerli içecekler için.

10. Yatak takımlarını dondurucuya koymayın

Yatak örtüsünü dondurucu çekmecesine koyan kadın

Yatak örtüsünü dondurucu çekmecesine koyan kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Sanılanın aksine, eşyaları yatmadan önce dondurucuya koymak sizi serinletmeyecektir. Bunlara yastıklar, yatak takımları, havlular, çoraplar, sıcak su torbası veya pazenler dahildir. The Sleep Geek’ten James Wilson, “Uyumaya çalışmadan hemen önce kendimizi dondurucu soğuklara maruz bırakmak, vücudu uyandıracağı için ters etki yapar” diyor. “Ayrıca, donmuş bir şey eridikçe nem oluşturur, bu da daha sonra ısınır ve uyku ortamınızı daha sıcak hale getirir. Eridikçe yatağınızda ıslak bir dağınıklık bırakır ve kimse yatağında ıslak bir dağınıklık istemez!”

Bir sıcak hava dalgasında en iyi uyku pozisyonu nedir?

Hava sıcakken en iyi pozisyon yan yatmaktır. Bu uyku pozisyonu, vücudunuzun daha büyük bir bölümünü havaya maruz bırakarak vücut ısısının dışarı çıkmasına izin verir ve rahat bir gece için vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur.


Geceleri hala uyumak için mücadele ediyorsanız, nasıl daha uzun süre uyuyacağınızı kontrol edin ve uyku haplarının sonunu nasıl görebileceğimizi öğrenin – Doktorlar uykusuzluk için uyku uygulamasını tavsiye ediyor. Ayrıca, daha düzenli bir çamaşır dolabına sahip olmak istiyorsanız, zaman kazanmak için bir çarşafı bir dakikadan daha kısa sürede nasıl katlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bugünün en iyi Elektrikli Hayranları fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir