Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır - sulama, ışık ve toprak hakkında ipuçları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır – sulama, ışık ve toprak hakkında ipuçları

Bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır – sulama, ışık ve toprak hakkında ipuçları

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Bir örümcek bitkisine nasıl bakılacağını arıyorsanız, bu sevimli ev bitkilerinden birini almışsınız ve ona büyümek için en iyi şansı vermek istiyorsunuz. Veya örümcek bitkiniz daha iyi günler gördü ve siz hayat kurtaran son dakika ipuçlarını arıyorsunuz. Her iki durumda da, yardım etmek için buradayız.

Chlorophytum comosum olarak da bilinen örümcek bitkileri, ürettikleri ofsetler veya bitkiden sarkan “yavrular” nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır – biraz ağdaki bir örümcek gibi. Neyse ki, benzerliklerin bittiği yer burası. Bu kolay ev bitkileri, çok uyarlanabilir ve büyümeleri kolaydır, bu nedenle yeni başlayanlar için idealdirler. Bununla birlikte, en deneyimli bahçıvanların bile bilmesi gereken günlük bakım ipuçları vardır. İşte bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır.

Kapalı bahçenizden en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Sulu meyvelere nasıl bakılacağını ve sukulentlerin nasıl tekrar saklanacağını öğrenin. Çocukların keyif alacağı bir şey için, tohumdan avokado nasıl yetiştirilir.

Bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Işığın yeterli olduğundan emin olun – Örümcek bitkileri parlak, dolaylı güneş ışığında gelişir, bu nedenle yerleştirme için bir pencere pervazı en iyisi olabilir. Bitkiyi kurutabileceği ve yaprakları yakabileceği için onları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Örümcek bitkileri oldukça dayanıklıdır ve gölgede de hayatta kalabilirler, ancak büyüme o kadar etkileyici olmayacaktır. Örümcek bitkinizi yazın dışarıya taşırsanız, hala güneşte olmadığından emin olun.

Sulanan bir örümcek bitkisi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Suyun altında veya üstünde durmayın — Örümcek bitkiniz hala büyüyorsa, köklü bir bitkiye göre daha düzenli sulamaya ihtiyaç duyacaktır. Kural olarak, örümcek bitkinizi haftada bir kez sulamayı hedeflemelisiniz, ancak her zaman önceden bir parmakla toprağın nem seviyesini kontrol edin. Toprak nemliyse, bir veya iki gün sulamayı bırakın.

Örümcek bitkinizi sularken, toprağı nemli tutmayı hedefleyin, ancak ıslanmasına izin vermeyin, çünkü bu kök çürümesine yol açabilir ve bu da bitkiyi öldürür. Yaprakların kenarlarında kahverengi uçların oluştuğunu fark ederseniz, bunun nedeni musluk suyunda bulunabilen florür ve klor olabilir. Buna bir son vermek için damıtılmış su veya yağmur suyu kullanmayı deneyin.

Bir masanın üzerinde saklanan bir houseplant

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. En iyi toprağı kullanın ve gerekirse değiştirin — Örümcek bitkileri her türlü toprakta yetişebilirken, en iyi sonucun alınabilmesi için toprağın gevşek bir kıvamda olması ve kolayca drene olması gerekir. pH da oldukça nötr olmalıdır. Mucize-Gro İç Mekan Saksı Karışımı’nı (10.39 $, Amazon) öneririz.

Örümcek bitkiniz hızla büyüyecek ve muhtemelen her 1-2 yılda bir taze toprakla saksılanması gerekecektir. Kökler yüzey seviyesinin üzerinde veya drenaj deliklerinden çıkmaya başlarsa, örümcek bitkinizin daha büyük bir yuvaya ihtiyacı vardır. Şu anda kullandığınızdan yaklaşık bir inç daha geniş bir kap bulun ve drenaj delikleri olduğundan emin olun.

Örümcek bitkisini bütün olarak saklayabilir veya köklerinden daha küçük bitkilere ayırabilirsiniz. Son zamanlarda biraz seyrek göründüğünü düşünüyorsanız, bu iyi bir çözüm. Buna yardımcı olmak için yavrular da ayrılabilir, ancak bunu daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

68 derece Fahrenheit'e ayarlanmış bir termostat

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Gözünüzü sıcaklığın üzerinde tutun — Örümcek bitkileri en iyi 55 – 80°F veya 13 – 27°C arasındaki sıcaklıklarda büyür. Bu, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, yazın dışarıya taşınabilecekleri anlamına gelir.

Neme de dikkat etmek istersiniz. Örümcek bitkileri nemli bir ortamı sever, bu nedenle ara sıra su serpin ve kurumamasını sağlayın, aksi takdirde yapraklar kahverengileşmeye başlar.

 

Sprey şişesiyle örümcek bitkisine püskürten bir kadın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Sık sık besleyin — Örümcek bitkinize ekstra bir destek vermek istiyorsanız, onu biraz gübre ile besleyin. Doğru uygulama ve dozaj için seçtiğiniz gübre üzerindeki talimatları izleyin, ancak genellikle ayda bir kez yeterlidir. Örümcek bitkinizi aşırı beslememeye dikkat edin, çünkü bu iyiden daha fazla hasara neden olabilir.

Örümcek bitkinizi kışın gübreleme konusunda endişelenmeyin, ancak onu sulamaya devam etmeyi unutmayın.

Bir örümcek bitkisinden kesilen kahverengi yapraklar

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Ölü yaprakları budayın — Yapraklardan bazıları ölüp kahverengiye döndüyse, onları kesmekte bir sakınca yoktur. Budayıcılar veya bir çift makas kullanarak bitkinin tabanından kesin. En azından bu, örümcek bitkinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Bir zamanlar olduğu kadar çok yaprak yoksa, yavruları serbest bırakarak daha fazla büyümeyi teşvik edebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için kılavuzun sonunda bir örümcek bitkisini nasıl çoğaltacağınıza bakın.

Bir kök üzerinde unlu böceği

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Zararlıları uzak tutun – Örümcek bitkileri, birkaçını saymak gerekirse, unlu bitler, pullar, beyaz sinekler ve örümcek akarları riski altındadır. Bitkiniz zorlanıyor gibi görünüyorsa, daha yakından bakın ve herhangi bir zararlı olup olmadığını kontrol edin.

Bazı haşereleri musluğun altında kolayca yıkayabilirsiniz, ancak daha inatçı istilalar için özel böcek öldürücüler de satın alabilirsiniz.

Bir örümcek bitkisinin çiçeği

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Saksılarınızı döndürün – Saksılarınızı döndürmek, her tarafın sağlıklı büyümeyi destekleyen eşit bir ışık kaynağı almasını sağlar ve bu da çiçeklenmeye yardımcı olabilir.

Örümcek bitkiniz çiçek açarsa, uzun, ince gövdelerde büyüyen küçük beyaz çiçekler görmelisiniz. Bunlar sonunda yavrulara dönüşecek.

Bir örümcek bitkisini nasıl çoğaltırsınız?

Örümcek bitkiniz kendi yavrularını yetiştirdiğinde, bağımsız bitkiler oluşturmak için onları kolayca ayırabilirsiniz. Bunu yaparken, devam eden bir örümcek bitkisi kaynağınız veya en azından arkadaşlarınız ve aileniz için güzel bir hediyeniz var.

Kökler yaklaşık bir inç uzunluğa ulaştığında yavrularınızın tek başına gitmeye hazır olduğunu bileceksiniz. Bir çift budayıcı ile saplarından ayırabilir ve taze toprakla başka bir tencereye taşıyabilirsiniz. Sadece ilk başta onları iyi suladığınızdan emin olun.

Ayrılmış bir örümcek bitkisi 'yavru'

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Güvenli bir şekilde oynamak istiyorsanız, alternatif olarak, yavruları hala anneye bağlıyken saklayabilir ve yalnızca yerleşik olduklarından emin olduktan sonra onları serbest bırakabilirsiniz.

Bugünün en iyi örümcek bitkisi fırsatları

Örümcek bitkileri havaya iyi gelir mi?

Evet, örümcek bitkilerinin formaldehiti havadan uzaklaştırdığı kanıtlanmıştır, ancak çok fazla olmadıkça büyük bir fark yaratmayacaktır. Bu, bir örümcek bitkisinin en iyi hava temizleyicilerinden biriyle karşılaştırılamayacağı anlamına gelir, ancak bu nedenle hala evde olması güzel.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir