Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Man hanging wallpaper on wall
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bir odayı profesyonel gibi duvar kağıdı nasıl yapılır

Bir odayı profesyonel gibi duvar kağıdı nasıl yapılır

Karargaht Karargaht - - 10 dk okuma süresi
2

Eski bir odayı veya sadece tek bir duvarı süslemek isteyip istemediğinize göre, bir odayı bir profesyonel gibi nasıl duvar kağıdı yapacağınızı bilmeniz gerekir. Aslında, doğru şekilde duvar kağıdı yapmayı öğrendikten sonra, duvarları çarpıcı, odak noktası yapmak için bir alanı kolayca dönüştürebilirsiniz.

Ancak dekoratörleri çağırmak isteyebilirsiniz, ancak aslında bir odanın nasıl duvar kağıdını yapacağınızı öğrenmek o kadar da zor değil. Bir odayı nasıl boyayacağınızı ve bir tavanı nasıl boyayacağınızı öğrenmeye benzer şekilde, anahtar, en iyi sonuçları elde etmek için bazı temel adımları izlemektir. Duvarlar düzgün yapılmazsa, bu düzensiz veya uyumsuz, desenli duvar kağıdına yol açacaktır. Dahası, baştan başlamak için sayfaları kaldırmak, özellikle de tasarımcı rulonuzu zaten mahvetmişseniz, size yalnızca daha fazla zaman ve paraya mal olur!

Bu nedenle, bir profesyonel gibi duvar kağıdı yapmayı öğrenmek istiyorsanız, evinize cazibe katmak ve bu süreçte paradan tasarruf etmek için bu en iyi ipuçlarını izleyin. Ve duvarları sıyırıyorsanız, boyamadan önce duvar kağıdını nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekir.

Evinizi bir bütçeyle yenilemekten hoşlanıyorsanız, mutfak dolaplarını dönüştürmek için nasıl boyayacağınızı veya dağınık dökülmeleriniz varsa halıdan nasıl boya çıkaracağınızı öğrenin.

Bir oda nasıl duvar kağıdı yapılır

Dekorasyona başlamadan önce, tüm mobilyaları yoldan çekin ve zemini kirden korumak için toz örtüleri serin.

Duvarı sprey ve süngerle temizleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Duvarları hazırlayın

Neye ihtiyacın olacak

Toz tabakaları

Seyyar merdiven

Kova

şeker sabunu

Sünger veya bezler

Kalem

Tablo yapıştırma

şerit metre

Düzeltme tekerleği

Geri çekilebilir dekoratör bıçağı

ruh düzeyi

Duvar kağıdı makası

Duvar kağıdı yapıştır/yapıştırıcı

Duvar kağıdı asılı fırça

dikiş silindiri

İlk olarak, boş bir tuval oluşturmak için tüm duvar plakalarını, prizleri ve dekoratif armatürleri çıkarmak için elektriği kapatın. Elektrik prizlerini ve anahtarları kapatmak ve korumak için bant kullanın. Eski duvar kağıdının tüm parçalarını bir kazıyıcı veya macun bıçağıyla çıkarın ve pürüzsüz bir yüzey için pürüzlü tümsekleri zımparalayın.

Ardından duvarları kiri, tozu veya kalıntıları temizlemek için şeker sabunu veya çok amaçlı temizleyici ile temizleyin ve tamamen kurulayın. Bu, duvar kağıdı yapıştırmasının düzgün bir şekilde yapışmasına yardımcı olacaktır. Duvarda herhangi bir çatlak veya delik olup olmadığını kontrol edin ve uygun bir dolgu maddesi ile doldurun.

2. Duvarı ölçün ve duvar kağıdını kesin

Duvar kağıdını boyuta göre kesme

Duvar kağıdını boyuta göre kesme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Duvarınızın yüksekliğini bir mezura ile ölçün, üstte ve altta düzeltmeye izin vermek için 10 cm (yaklaşık 4 inç) ekleyin. Ardından, duvar kağıdını desenli tarafı aşağı gelecek şekilde yapıştırma masasına yuvarlayın. Bir cetvelle, makasla kesmeden önce ölçümlerinize göre uzunluk boyunca düz bir çizgi çizin. Aşağıdaki duvar kağıdı parçalarını kesmek için bu kesim uzunluğunu kılavuz olarak kullanın. Desenli duvar kağıdı için, desenleri doğru bir şekilde hizalamak için kenardan kenara yerleştirmeyi unutmayın.

3. Duvar kağıdını yapıştırın

Fırça ile duvar kağıdı yapıştırma

Fırçayla duvar kağıdı yapıştırma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Daha sonra desenli tarafını yapıştırma masasına yatırın ve alt kısmı zemine asın. Kenarlara doğru çalışmadan önce bir fırça ile duvar kağıdı macununu kağıdın ortasına serbestçe uygulayın. Bu üst kısım yapıştırıldıktan sonra, dikkatlice katlayın ve tüm sayfa kaplanana kadar sayfanın diğer kısımlarını yapıştırmaya devam edin. Önceden yapıştırılmış duvar kağıdı kullanıyorsanız, doğru şekilde asıldığından emin olmak için ürün üzerindeki talimatları izleyin.

4. Duvar kağıdını duvara sabitleyin

Duvar kağıdını duvara asan adam

Duvar kağıdını duvara asan adam (Resim kaynağı: Shutterstock)

İlk yapıştırılan kağıt uzunluğunu duvarın üstüne yerleştirin. Kırpmaya izin vermek için üstte ve altta yaklaşık 2 inç fazla kağıt bırakın. Duvar kağıdını dikkatlice hizalayın ve sabitlemek için duvara sıkıca bastırın.

Bir duvar kağıdı fırçasıyla, kırışıklıklardan veya tümseklerden kurtulmak için kağıdı dikey bir hareketle düzleştirin. Baloncukları dışarı çıkmaya zorlamak için yeterli basınç kullanarak duvar kağıdının mümkün olduğunca pürüzsüz olmasını sağlamak istiyorsunuz. Kırışıklıklarla karşılaşırsanız, duvar kağıdını o kırışıklığa ulaşana kadar yavaşça duvardan çekin ve dikkatlice dışarı doğru bastırın. Siz ilerledikçe deseni eşleştirerek, çarşafları odanın veya belirli bir duvarın etrafına asmaya devam edin.

5. Dikişleri rulo ile kapatın

Duvar kağıdı mührü boyunca bir mühür silindiri kullanma

Duvar kağıdı mührü boyunca bir mühür silindiri kullanma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Her sayfa arasında mükemmel hizalamayı elde etmek için, onları mümkün olduğunca yakın hale getirmek için bir orta noktadan başlamak en iyisidir. Kenarların soyulmasını önlemek için her kağıtta bir dikiş silindiri kullanın. Yapıştırıcıyı/yapıştırıcıyı alttan sıkacağı için çok fazla kuvvet kullanmamaya çalışın.

6. Kenarları kesin

duvar kağıdı kırpma

Duvar kağıdını kırpma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Duvar kağıdını duvara sıkıca bastırmak için bir macun bıçağı kullanın ve geri çekilebilir bir bıçakla üst ve alt kısımdaki fazla kağıdı kesin. Ardından, düzgün bir yüzey elde etmek için kırpılan kenarları fırçalayın.

7. Dikişleri temizleyin

Duvar kağıdı dikişlerinin temizlenmesi

Duvar kağıdı dikişlerini temizleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Son olarak, duvar kağıdını en az 15 dakika beklettikten sonra dikiş yerlerindeki fazla yapıştırıcıyı temiz, sünger veya bezle silin. Bu temiz, temiz bir yüzey bırakacaktır. Artık arkanıza yaslanıp yeni duvarlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz!

Farklı duvar kağıdı türleri nelerdir?

Farklı duvar kağıdı ruloları

Farklı duvar kağıdı ruloları (Resim kaynağı: Shutterstock)

Vinil – Bu, yapışkanla hazırlandığından asılması ve çıkarılması daha kolay olduğu için satın alınması en yaygın duvar kağıdıdır. Kanvas destekli vinil doku, banyo ve bodrum katlar için ideal olan neme dayanıklı olmasını sağlar.

Kabartmalı — Bu duvar kağıdı dokulu ve desenlidir, bu da onu duvarlardaki tümsekleri veya kusurları kapatmak için ideal hale getirir. Yapıştırıcı ile kaplanmıştır ve renk değişikliğinden hoşlanırsanız boyaması çok daha kolaydır.

Tekstil bazlı — Bu duvar kağıdını yapıştırmak biraz zor çünkü onu şeffaf yapışkanlı bir macunla asmanız gerekecek. Bu daha fazla zaman alabilir, ancak daha fazla esneklik sağlar. Ek olarak, tekstil duvar kağıdının temizlenmesi daha zor olabilir, ancak çarpıcı ve şık görünecektir.


Süslemeden sonra, boyanmış duvarlardaki lekelerin nasıl çıkarılacağını okumanız gerekecek. Daha fazla temizlik ipucu için deri bir kanepenin nasıl temizleneceğine ve kırmızı şarap lekesinin halıdan nasıl çıkarılacağına bakın.

Daha fazla ipucu ister misiniz? Ayrıca kabartma tozu ile temizleyebileceğinizi bilmediğiniz 10 şeyi de öğrenin ve ayrıca temizlik için malt sirke kullanabilir miyim? – işte temizlemek için en iyi sirke.

Bugünün en iyi merdiven fiyatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir