Bir inşaatçı çağırmadan laminat parke nasıl kurulur

Bir inşaatçı çağırmadan laminat parke nasıl kurulur

Yeni bir evi yeniliyorsanız veya eski halıları yırtıyorsanız, bir inşaatçı çağırmadan laminat parkenin nasıl döşeneceğini öğrenebilirsiniz. Laminat parke, mekanlara anında bir canlanma sağlayan birçok stili ve rengi nedeniyle popülerdir. Ayrıca laminat parke, zor kurulum gerektirmeyen masif parke döşemeye ekonomik bir alternatiftir.

Parke döşemeden farklı olarak, plastik laminatların zemine veya alt tabakaya çivilenmesi gerekmez. Dayanıklı, çizilmeye karşı dayanıklı ve bakımı kolaydır. Bununla birlikte, ahşap döşemeniz varsa, parke zeminleri onlara zarar vermeden nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Dahası, laminat parke, kalasları birbirine sabitlemek için derz, çimento veya yapıştırıcı gerektirmez. Bunun yerine, laminat parke, dev bir yapboz gibi, yerine oturur ve kilitlenir (doğru şekilde kurulursa).

Laminat parkelerin nasıl döşeneceğini öğrenmek zor gibi görünse de, aslında bunu kendiniz yapmak o kadar da zor değil. İşin en iyi yanı, işi yapması için bir profesyonel çağırmanıza bile gerek kalmaması, bu da size ekstra para tasarrufu sağlıyor! Bu nedenle, bir inşaatçı çağırmadan laminat parkenin nasıl döşeneceğine dair bazı kendin yap ipuçları.

Laminat parke nasıl döşenir

Neye ihtiyacın olacak

Zemin altlığı veya buhar bariyeri

Ahşap ayırıcılar

Kaset

şerit metre

Maket bıçağı

Çekiç

Döşemeyi kesmek için bir şey

Dokunarak blok

kalafatlama

İlk adım, alanınızı hazırlamak, alt zemininizin kir ve kalıntılardan temiz olmasını, düz ve yapısal olarak sağlam olmasını sağlamaktır. Daha da önemlisi, laminat parke satın almadan önce her zaman alanı doğru bir şekilde ölçün. Kesme hatalarına veya hasarlı tahtalara izin vermek için fazladan bir kutu döşeme satın almanız önerilir. Sonunda kullanmasanız bile, yedek yedek parça bulundurmak her zaman iyidir.

1. Odayı hazırlayın

Laminat parke döşeme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Alanınızı hazırladıktan sonra, döşendikten sonra nasıl görüneceklerini görmek için bazı laminat tahtaları oda boyunca yan yana yerleştirerek test edin. Döşeme yönüne ve desenine karar verin ve döşemenin yaklaşık ¾ inç genişlemesi için yer bıraktığınızdan emin olun. Tahtalara zarar vermemek için bu aşamada derzleri birbirine kilitlememeye dikkat edin.

İPUCU: Döşeme üreticisi tarafından sağlanan talimatları okumak her zaman önemlidir.

2. Alt tabakayı veya buhar bariyerini yerleştirin

Adam yuvarlanan altlık

Adam yuvarlanan altlık (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, alt tabakaları açın ve kenarları birbirine değecek, ancak üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirin. Talimatlarda önerilen bantla dikişleri birbirine bantlayın veya yapışkan kenarları olan bir miktar alt tabakaya yatırım yapın. Ardından, altlığı bir maket bıçağıyla duvarlara ve engellere uyacak şekilde düzeltin. Underlayment, sesi emmeye ve zemini daha sıcak hale getirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış ince, yoğun bir köpüktür. Bu koruyucu, termal bariyeri laminat parkeyi döşemeden önce, zemindeki herhangi bir tümsek veya boşluktan düz bir yüzey haline getirmek için döşemeniz gerekir.

İPUCU: Mutfak veya bodrum gibi yüksek nemli odalara laminat parke kuruyorsanız, alt döşemenizi yerleştirmeden önce bu 3’ü 1 arada Buhar Bariyerli Döşeme Altlığı (18$, Amazon (yeni sekmede açılır)) gibi bir buhar bariyeri takmanız önerilir.

3. Ara parçaları duvar boyunca yerleştirin

Duvar boyunca zemin ayırıcılar

Duvar boyunca zemin ara parçaları (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, döşemenin genişlemesine izin vermek için zeminin kenarlarında tutarlı bir boşluk bırakmak için duvar boyunca 3/8 inçlik ara parçalar yerleştirin. Unutulmaması gereken bir şey, laminat parkenin değişen sıcaklık ve nem nedeniyle her zaman genişleyip büzüşeceğidir.

4. Döşemeyi döşemeye başlayın

Laminatların döşenmesi

Laminat parke döşeme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Genel bir kural, en uzun duvara döşeme uygulamasına başlamaktır. Ancak örneğin bir şömine veya büyük pencereler varsa, o duvara paralel döşemeye başlamak isteyebilirsiniz. Plakaları dil tarafı duvara bakacak şekilde yerleştirerek başlayın. Ardından, dili oluğa hizalayarak ikinci tahtayı birincinin yanına yerleştirin ve yerine oturması için tahtaya bastırın. İlk sıranın sonuna gelene kadar tahtaları yerleştirmeye devam edin ve son parçayı boşluğa tam oturacak şekilde kesin.

İPUCU: Daha çekici bir tasarım elde etmek için sıralarınızı birbirinden bir tahta genişliğinde ayarlayın. Bu sadece estetik açıdan daha hoş olmakla kalmaz, aynı zamanda zemine daha fazla stabilite vererek, eğrilme veya laminat oluşturma boşlukları gibi sorunları önler.

5. Kalan laminat parkeyi kurun

Laminatları birbirine vurmak

Laminatlara yerinde dokunmak (Resim kaynağı: Shutterstock)

İkinci ve sonraki sıralar için, ilk sıradaki ilk tahtadan daha uzun veya daha kısa bir tahta yerleştirin. Sonraki sıralar için, yerlerine oturtmadan önce tahtaları oluğa sabitlemek için kıpırdatmanız gerekebilir. Dikişler arasında boşluk kalmamasını sağlamak için bir kılavuz çekme bloğu veya çekme çubuğu kullanılması tavsiye edilir. Sıra tamamlanana kadar tahtaları takmaya devam edin, son tahtayı boyutlandırmak için kırpın.

6. Son rötuşları ekleyin

Duvardaki beyaz süpürgelik

Duvardaki beyaz süpürgelik (Resim kaynağı: Shutterstock)

Laminat parkeyi kurduktan sonra, ara parçalarını duvarlardan çıkarın. Artık eşleşen süpürgelikleri, çeyrek daireyi veya tercih ettiğiniz son kaplamayı kurabilirsiniz.

İPUCU: Bir kalafat aracı kullanarak, pürüzsüz ve düzenli bir görünüm elde etmek için süpürgeliğin kenarlarını kalafatlayın.

laminat parke nasıl kesilir

Laminat parkeyi uzunlamasına kesmek için çeşitli aletler kullanabilirsiniz. Elektrikli aletleri kullanmaktan rahatsızsanız, basit bir el testeresi işinizi görecektir.

Bir elektrikli alet kullanmak istiyorsanız, bir dekupaj testeresi çok kullanışlı olabilir; sadece bir el testeresi kullanmaktan daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda döşemenin trim parçalarına sığması gerektiğinde düzensiz şekilleri kesmek için de kullanabilirsiniz. Dahası, dekupaj testereleri nispeten ucuzdur; örneğin bu Black & Decker yapboz Amazon’da sadece 24$’dır (yeni sekmede açılır).

Kesimlerinizin çoğu düz olacaksa, o zaman bir gönye testere veya daire testere, döşemeyi hızlı bir şekilde kesecektir. Ancak, bunlar daha pahalı olma eğilimindedir ve kullanmak için biraz deneyim gerektirir.

Hangi aracı seçerseniz seçin, düz çizgiler kestiğinizden emin olun; bir hız karesi size çok yardımcı olabilir. Bu Workpro hız karesini ve kombinasyon karesini 22 ABD Doları’na Amazon’dan alabilirsiniz (yeni sekmede açılır).

Bugünün en iyi laminat parke fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir