Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

A manual spiked aerator being used on a lawn
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bir çim nasıl havalandırılır ve bunu ne zaman yapmalısınız?

Bir çim nasıl havalandırılır ve bunu ne zaman yapmalısınız?

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Bahçenizle gurur duyuyorsanız, bir çimi nasıl havalandıracağınızı bilmeniz gerekir. Taze çim tohumu ekerken, büyüme için gübreleme ve düzenli biçme, hepsi sağlıklı çimlere katkıda bulunurken, hiçbir şey havalandırma kadar faydalı değildir.

Havalandırma, esas olarak, toprakta daha iyi hava sirkülasyonu sağlamak için zemini delmeyi içerir ve bu, birçok çim severin yapmayı unuttuğu bir şeydir.

Zamanla, toprağınız günlük yayaların yanı sıra kendi ağırlığından (özellikle ağır bir topraksa) sıkıştırılacaktır. Bu, çiminizin gerekli suya ve besinlere ulaşmasını engelleyen yüzeyde bir saz tabakası oluşmasına neden olabilir. Bahçenizi havalandırmak için zaman ayırırsanız, çim kökleri serbest bırakılır, böylece eksik olduklarına erişebilirler. Bu, uzun vadede daha sağlıklı ve daha yeşil sonuçlara yol açar, bu nedenle bahçenizi bir kez daha gözden geçirmeye kesinlikle değer.

Ancak bir makine kiralamaya gitmeden önce bilmelisiniz ki, çimlerinizi havalandırmanın bir zamanı ve onu kendi haline bırakmanın bir zamanı vardır. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? İşte bir çimi nasıl havalandıracağınız ve bunu ne zaman yapmanız gerektiği.

7 basit adımda bir çim nasıl havalandırılır

Neye ihtiyacın olacak

– Çim havalandırıcı (başak veya çekirdek)

– İşaretleyicileri veya alternatifi işaretle

– Çim tohumu

– Gübre

1. Havalandırıcınızı seçin — Öncelikle, çimlerinizi havalandırmak için ne kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. İki tip havalandırıcı mevcuttur: başak ve çekirdek havalandırıcılar. Spike havalandırıcılar, kelimenin tam anlamıyla, üzerinden geçerken zemini delen uzun sivri uçlara sahiptir. Çekirdek havalandırıcılar ise çalıştıkları sırada toprağın ‘çekirdeklerini’ çekerek yüzeyde bırakırlar.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Elle havalandırabilmeniz için her yöntem için manuel araçlar bulabilirsiniz, ancak bir çim biçme makinesinin arkasından bağlayıp çekebileceğiniz ataşmanlar da mevcuttur. Alternatif olarak, Ryobi ONE+ HP 18V Fırçasız 14″ Akülü Pilli Ayırıcı/Havalandırıcı (429 $, The Home Depot (yeni sekmede açılır) gibi çoğu ev mağazasından elektrikli ayırıcı ve havalandırıcı kiralayabilir veya satın alabilirsiniz).

İki yöntem arasında, çekirdek havalandırma genellikle daha etkilidir çünkü havanın girmesi için çok daha büyük bir boşluk bırakır, ancak işiniz bittiğinde ‘çekirdekler’ bahçenize dağılacağından daha dağınık olduğunu unutmayın.

Bugünün en iyi çim havalandırıcı fiyatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)

2. Çimlerinizi sulayın — Havalandırmayı planladığınız günden bir gün önce çimlerinizi suladığınızdan emin olun. Bu, toprak daha özgürce parçalanacağı için görevi çok daha kolay hale getirecektir. Su tasarrufu yapmak istiyorsanız, çalışmayı her zaman bir sonraki sağanak yağışa göre programlayabilirsiniz. Çimlerinizin üzerinde bir inç kadar su istiyorsunuz.

3. Kaçınmak istediğiniz gerekli alanları işaretleyin — Çimlerinizi havalandırmaya başladığınızda, ne kadar kararlı olabileceğinize şaşıracaksınız. Öyle ki, şüphelenmeyen bir sulama başlığının üzerinden geçmek çok kolay.

Bir çim üzerinde noktalar işaretleyen kırmızı bayraklar

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Sulama sistemleri veya ağaç kökleri gibi havalandırma sırasında kaçınmanız gereken alanları işaretleyin. Bunu gerçekten yapmak istediğiniz her şeyi kullanabilirsiniz, ancak kullandığınız her şeyin fark edilir olduğundan ve yerinden oynamadığından emin olun. ACE Tedarik Turuncu İşaretleme Bayraklarını öneririz (18,99 ABD doları, Amazon (yeni sekmede açılır)). İşaretlerinizi gelecek yıl da kullanmak üzere saklamayı unutmayın.

4. Zeminin yumuşak olduğundan emin olun — Bahçenizi havalandırmak için gün geldiğinde, zeminin çalışacak kadar yumuşak olduğundan emin olun. Emin değilseniz, havalandırıcınızı gizli bir yerde test edin. Çok sertse, daha fazla su ve birkaç gün daha gerektirebilir.

Öte yandan, zemin de çok ıslak olabilir. Toprak çamurluysa, havalandırmayı zahmet etmeyin. Sertleşmesi için birkaç gün bekleyin. Sonra tekrar deneyin.

5. Çimi havalandırın — Şimdi ana olay geliyor. Bir çimi havalandırmak için, esasen tüm alanı kaplamak için bir yönde yukarı ve aşağı doğru hareket etmek ve ardından dik bir açıdan kendi üzerinizde ileri ve geri gitmek istersiniz. Bu, aynı toprak üzerinde iki kez çalışacağınız anlamına gelir.

Bir çimi havalandırmak için kullanılan bir çekirdek havalandırıcı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir patikanın yakınında veya araba yolunun karşısında olduğu gibi, özellikle yüksek trafikten muzdarip bir alanı havalandırıyorsanız, tam olması için havalandırıcıyla bu bölümü birkaç kez daha geçin. Bu gereklidir, çünkü toprağın bu bölümü muhtemelen başka herhangi bir yerden daha sıkıştırılmıştır.

6. Bekleyin ve görün — Çekirdek havalandırıcı kullandıysanız, işiniz bittiğinde biraz dağınık görünebilir, ancak üstteki tüm bu toprak aslında iyi bir şeydir. Doğal olarak kuruması ve parçalanması için bırakırsanız, besinleri bahçenize daha iyi yayacaktır.

Bu çekirdeklerin tamamen ayrışması sadece birkaç gün ila bir hafta sürmelidir. Bu arada onları tırmıkla tırmıklamayın – yalnızca toprağınızın çimlerinize verdiği değerli besinleri kaldırmış olacaksınız.

Dikmek için çim tohumları tutmak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Gerekeni uygulayın — Artık çimleriniz tamamen havalandırıldığına göre, büyümeyi teşvik etmek için fazla tohumlama ve gübre uygulama zamanı.

İyice sulamayı ve buna dikkat etmeyi unutmayın. Taze havalandırılmış bir çim, sıkıştırılmış olana kıyasla çok daha hızlı kurur, bu nedenle muhtemelen ilk başta daha sık sulamanız gerekecektir.

Bugünün en iyi Scotts Green Max Gübre fırsatları

Çimleri ne zaman havalandırmalısın?

Çoğu, özellikle tatillerde zeminin maruz kaldığı yoğun trafik nedeniyle, yaz sonunda veya sonbaharın başında çimlerini havalandırmaya meyillidir. Bu, çimlere kış ayları da vurmadan önce iyileşmesi için zaman verir.

Ancak ilkbaharda havalandırmaya karşı da bir kural yoktur. Sadece havanın sıcak ve kuru olduğu tam yaz aylarında yapmadığınızdan emin olun – bu, çimlerinizi kurutabilir ve yarardan çok zarar verebilir.

Üstte toprak çekirdekleri ile taze havalandırılmış bir çim şeridi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Çimleri ne sıklıkla havalandırmanız gerekir?

Bu, sahip olduğunuz toprağın türüne ve aldığı trafik miktarına bağlıdır. Çok yayan alan toprak her yıl havalandırılmalı, kumlu toprak ise 2-3 yılda bir havalandırılmalıdır.


Daha fazla çim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için, çim tohumunun nasıl ekileceği, çimlerinizi nasıl daha yeşil hale getireceğiniz, çimlerinizi nasıl şeritleyeceğiniz, çimlerin nasıl döşeneceği, muhtemelen yaptığınız 7 yaygın çim bakımı hatalarıyla ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Şu anda yapmak ve ölü otları canlandırmak için 7 yol.


Bugünün en iyi bahçe eldivenleri fiyatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir