Bir bütçeye dönüştürmek için mutfak dolapları nasıl boyanır

Bir bütçeye dönüştürmek için mutfak dolapları nasıl boyanır

Mutfağınız ister modası geçmiş, ister sadece bir makyaja ihtiyaç duyuyor gibi görünse de, mutfak dolaplarını nasıl boyayacağınızı bilmeniz gerekir. Cesur renklerden parlak pastellere kadar, taze bir kat boya, eski mutfak dolaplarınıza anında yeni bir yaşam süresi verecektir. Üstelik, cepleriniz yepyeni bir mutfak almaya yetmiyorsa, mutfak dolaplarını uygun bir bütçeyle dönüştürmek için nasıl boyayacağınızı öğrenmek size küçük bir servet kazandıracaktır.

Ayrıca, dolaplarınızı kendi tarzınız ve tasarımınızla özelleştirebilir ve evin kalbini gerçekten benzersiz hale getirebilirsiniz. Mutfak dolaplarınız için doğru boyayı düşünmek de önemlidir. Genellikle saten, yarı parlak veya parlak boyalar, silinmeleri çok daha kolay olduğu ve yağa ve yemek dumanlarına karşı daha dayanıklı oldukları için mutfak dolapları için iyi seçimlerdir.

Bu zorlu bir iş gibi görünse de, umutsuzluğa kapılmayın. Bu basit adımlarla mutfak dolaplarını nasıl boyayacağınızı öğrenmek aslında o kadar da zor değil. Bu yüzden, yeni bir mutfağa sıçramayı düşünmeden önce, mutfak dolaplarını bütçeye dönüştürmek için nasıl boyayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bunun yerine duvar kağıdı kullanmaya karar verirseniz, bir odayı bir profesyonel gibi nasıl duvar kağıdı yapacağınızı burada bulabilirsiniz, böylece bir ton paradan tasarruf edersiniz. Ve duvarları sıyırıyorsanız, boyamadan önce duvar kağıdını nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekir.

Temizlik ve dağınıklık yaparken evinizi mahvedecek bu temizlik hatalarını yapmadığınızdan emin olun. Mutfağınızda doğal ışık yoksa, ipuçları ve püf noktaları için karanlık bir odayı nasıl aydınlatacağınızı bilmeniz gerekir.

mutfak dolapları nasıl boyanır

Neye ihtiyacın olacak

Bez/koruyucu kaplamalar bırakın

ressamlar bant

Tornavida

Çok amaçlı temizleyici veya yağ çözücü

Tüy bırakmayan bezler

zımpara kağıdı

boya fırçası

Küçük rulo fırça

astar

boyalar

1. Odayı hazırlayın — Boya işleri dağınık olabilir, bu nedenle tezgahı veya zemini bez veya koruyucu örtülerle örtün. Yüzeylerinizi lekeleyen herhangi bir sıçrama istemezsiniz. Ayrıca, boya izlerini önlemek için, boyamadan önce mutfak dolaplarının ve çekmecelerin tüm içeriğini boşaltmanız ve bu ressamın bandı gibi kenarlara veya kenarlıklara ressam bantı uygulamanız önerilir (12 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

2. Mutfak dolabı kapaklarını, çekmeceleri ve kulpları çıkarın

Mutfak dolaplarını menteşelerine asarken boyamak uygun görünse de, kapıları, çekmeceleri ve rafları çıkarmak her zaman en iyi uygulamadır. Tüm menteşeleri bir tornavidayla sökün ve eşyaları kapalı, düz bir yüzeye, zemine veya masaya koyun. Ardından, her kapıyı veya öğeyi numaralı bir boya bandıyla etiketleyin, böylece eşyaları geri koyarken hangi kapının veya çekmecenin nereye gittiğini bileceksiniz. Son olarak, yüzeyin düzgün bir şekilde boyanmasını kolaylaştırmak, göze hoş gelmeyen damlamaları önlemek ve güzel bir yüzey elde etmek için tüm dolap kollarını, kapı kollarını veya dekoratif armatürleri çıkarın.

İPUCU: Dolapları menteşelerden çıkaramıyorsanız veya yer sıkıntısı çekiyorsanız, menteşeleri boyacı bandıyla tamamen kapatabilirsiniz. Sadece tüm metal işleri gizlediğinizden emin olun ve etraflarını boyarken dikkatli olun.

Boş mutfak dolabı (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Dolaplarınızı temizleyin. Dolapları daima sabun, yağ çözücü veya çok amaçlı bir temizleyici ile temizleyin. Bu, yüzeylerdeki yağ veya kiri temizleyecek ve pürüzsüz bir tuval oluşturacaktır. Öğelerin kurumasına izin vermeden önce kalıntıları nemli bir bezle silin.

4. Dolapları zımparalayın — Dolaplar kuruduğunda, yüzeyin boyama için tamamen pürüzsüz olmasını sağlamak için ince bir zımpara kağıdı (220-grit zımpara kağıdı yeterli olacaktır) ile hafifçe zımparalayın. Ardından, fazla tozu silmek için tüy bırakmayan bir bez kullanın. Yüzeyde boşluklar veya çatlaklar varsa, tekrar zımparalamadan önce bunları kaliteli hazır bir dolgu macunu ile doldurun. Herhangi bir kusuru düzeltmek için bu Everbuild Çok Amaçlı Hazır Karışık Dolgu Maddesini (19$, Amazon (yeni sekmede açılır)) öneriyoruz.

Ahşap yüzey zımparalama

Ahşap yüzeyin zımparalanması (Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Dolapları astarlayın — Boyamadan önce, yüzey tipine bağlı olarak ahşap veya melamin astar uygulayın. Bu, koyu tonlar üzerinde boyama yapıyorsanız, genellikle olan bir durum olan, yeni kaplamada herhangi bir leke veya kusurun görünmesini önleyecektir. Astarınızı bir boya tepsisine dökün ve kabin ünitelerini bir boya silindiri veya büyük bir kare fırça ile astarlayın. Tamamı astarla kaplandıktan sonra, boyamadan önce iyice kurumaya bırakın.

6. Dolapları boyamaya başlayın — Seçtiğiniz renge karar verdikten sonra boya kutusunu açın ve boyayı tahta bir çubukla karıştırın. Tüm kapıyı veya yüzeyi boyamak için bir rulo fırça kullanmadan önce, eşit bir basınç uygulayarak dolapların çerçevesini bir boya fırçası kullanarak boyayarak başlayın. İlk kat tamamen kuruduktan sonra, pürüzsüz, kaliteli bir yüzey elde etmek için hafifçe zımparalayın ve tozu temiz, nemli bir bezle silin. Başka bir kat uygulamadan önce yaklaşık 12 saat beklemeniz önerilir, ancak her zaman boya kutusunun üzerindeki kılavuzu okuyun.

mutfak dolabını beyaza boyamak

Mutfak dolabını beyaza boyamak (Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Mutfak dolaplarını tekrar bir araya getirin — İkinci kat tamamen kuruduğunda, her şeyi yerine koymaya başlayabilirsiniz. Dolap kapaklarını, çekmeceleri ve rafları yerlerine takmadan önce, kulpları, kapı tokmaklarını ve varsa armatürleri yerine yerleştirin. Gerçekten daha fazla çeki düzen vermek istiyorsanız, eski kapı kollarını veya topuzlarını yeni, modern olanlarla bile değiştirebilirsiniz.

Artık el işlerinizi hayranlıkla izlemek için arkanıza yaslanabilir ve yenilenen mutfağınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mutfak dolaplarım için ne tür boya seçmeliyim?

teneke boya

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Mat veya tebeşir boya – Bunlar, bir kır evi mutfağında iyi çalışabilecek daha rustik bir his yaratır, ancak mat bir yüzeyin silinmesi genellikle daha zordur ve ufalanmaya karşı daha az dayanıklıdır. Bu durumda, trafiğin yoğun olduğu bir mutfakta bakım yapmak zor bir seçim olabilir. Mat boyalar genellikle su bazlıdır, bu nedenle çevre dostu ve düşük VOC (uçucu organik bileşik) seçeneği bulmanız daha olasıdır.

Saten, yarı parlak veya parlak boyalar – Bunlar, genellikle silinmesi çok daha kolay, yağa ve pişirme dumanlarına karşı daha dayanıklı ve mat muadillerine göre ufalanmaya veya çizilmeye daha az meyilli oldukları için mutfak dolapları için idealdir. Bununla birlikte, bu cilalar, boyaması zor olabilen ve daha güçlü kokulu ve zararlı kimyasallar içermesi muhtemel olan solvent veya yağ bazlı olma eğilimindedir.


Mutfak dolaplarınızı boyadıktan sonra, boyanmış duvarlardaki lekelerin nasıl çıkarılacağını okuyarak çarpıcı kalmalarını sağlamalısınız. Ve bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, hızlı ipuçlarıyla bir odayı bir profesyonel gibi nasıl boyayacağınızla ilgili kılavuzumuza göz atın.

Daha fazla temizlik ipucu için deri bir kanepenin nasıl temizleneceğine ve kırmızı şarap lekesinin halıdan nasıl çıkarılacağına bakın. Ayrıca kabartma tozu ile temizleyebileceğinizi bilmediğiniz 10 şeyi öğrenin ve ayrıca temizlik için malt sirke kullanabilir miyim? – İşte temizlemek için en iyi sirke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.