Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Bir barista gibi espresso nasıl yapılır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bir barista gibi espresso nasıl yapılır

Bir barista gibi espresso nasıl yapılır

Karargaht Karargaht - - 11 dk okuma süresi
2

Evde espresso yapmayı öğrenmek, kahve içmenizi bir sonraki seviyeye taşımanıza olanak tanıyan yepyeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açar. Uzun vadede, her gün düzenli olarak bir kahve dükkanından espresso satın alırsanız paradan da tasarruf edebilirsiniz.

Bununla birlikte, espresso demlemede ustalaşmak oldukça zor olabilir ve Breville/Sage Bambino Plus gibi bir espresso makinesi satın aldıysanız, kendinizi kahve dükkanlarında gördüğünüz zengin, koyu espresso ve kalın kremayı yeniden yaratmak için mücadele ederken bulabilirsiniz. . Korkmayın: Temel bilgileri öğrenmek aslında oldukça basittir ve bu kılavuz size bir espresso makinesini bir profesyonel gibi kullanmayı çok kısa sürede öğretecektir.

Bu eğitim, set üstü kahve makineleri veya Nespresso makinelerinin aksine pompa makinelerini kullanarak espresso yapmayı kapsayacaktır. Hâlâ bir espresso makinesi arıyorsanız, hangisini seçeceğiniz konusunda tavsiyeler için en iyi espresso makineleri seçtiklerimize göz attığınızdan emin olun. Kahvenizi mükemmelleştirmek istiyorsanız, bu 30 dolarlık alet kahve rutininizi değiştirebilir.

4 adımda espresso nasıl yapılır

Evde espresso hazırlamanın ana adımları şunlardır:

Hangi kahve çekirdeklerinin sizin için en iyisi olduğunu seçin Mükemmel çekim için kahve çekirdeklerinizi öğütün Bir paket oluşturmak için bir kahve tamponu kullanın En iyi aromayı bulmak için deney yapın

(İmaj kredisi: Pexels)

1. Espresso için en iyi kahve çekirdekleri hangileridir?

Bu konuda yeniyseniz, muhtemelen size pahalı özel fasulyelerin bir zorunluluk olduğunu söyleyen insanlarla karşılaşacaksınız. Ancak, daha kaliteli çekirdeklerin genellikle daha iyi bir ürün ürettiği doğru olsa da, yine de harika bir kahve yapacak olan daha az kaliteli çekirdek kullanmak tamamen iyidir. Espresso için öğütülmüş bütün çekirdekleri veya önceden çekilmiş çekirdekleri seçtiğinizden emin olun. Bakkaldan ön öğütülmüş espresso için genellikle çok kaba olacaktır, bunu biraz sonra ele alacağız ve pakette bir kavurma tarihi yoksa, kahvenin ne kadar taze olduğunu bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Fasulyenizden istediğiniz lezzet profilini türüne, menşeine ve kavrulmasına bağlı olarak seçmeniz gerekecek. Kahvenin hazırlandığında hangi tatları vereceğini öğrenmek için paketin arkasındaki tadım notlarına bakın. Genel olarak, daha koyu kavurmalar zengin, çikolata notaları ile daha acı bir sonuç verirken, orta ve hafif kızartmalar meyve ve çiçek aromalarıyla daha tatlı ve daha asidik bir profil üretecektir. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış. Filtre veya French press için değil, espresso için kavrulmuş bir çekirdek aldığınızdan emin olun.

Kahve çekirdekleri, espressonun nasıl yapıldığını gösteren manuel bir kahve değirmenine elle dökülüyor.

(İmaj kredisi: Shutterstock)

2. Espresso için kahve çekirdekleri nasıl öğütülür

Kahvenizin öğütüldüğü seviye, makinenizin pompasına karşı direncini belirler, kahvenin maruz kaldığı ve basınç ve sıcak su tarafından pişirildiği süreyi değiştirir – bu, demlenmiş espressonun tadını, dokusunu ve gücünü etkiler. Daha ince bir öğütme, daha fazla direnç sağlayarak, kahve daha uzun süre ısıya, suya ve basınca maruz kaldığından, kahve bileşiklerinin daha fazla ekstraksiyonuna neden olur. Tutarlı ekstraksiyon ve sonuçlar elde etmek için kahvenizin eşit şekilde öğütülmesi önemlidir.

Birçok espresso makinesinde yerleşik bir öğütücü bulunur, ancak bağımsız bir öğütücüye sahip olmak da yaygındır. Bir kahve öğütücünüz varsa, başlangıçta tozdan daha kalın (Türk kahvesi gibi), ancak filtre veya French press’ten daha ince bir öğütmeyi hedefleyin. Doğru öğütmeyi (AKA ‘arama’) elde etmek, esasen deneme yanılma ile sonuçlanır ve gerekli öğütücü ayarları, farklı çekirdekler ve hatta aynı çekirdeklerin ayrı grupları için değişecektir. Bu deneme yanılma konusunu biraz daha sonra ele alacağız. Bir öğütücünüz yoksa, çoğu yerel kahve dükkanı sizin için fasulye öğütür, ancak genellikle sadece onlardan satın aldığınız fasulyeler için.

Bakkal önceden öğütülmüş, genellikle pompalı espresso için çok kabadır, bu da kremasız ince, sulu kahve ile sonuçlanır. Yine de, bazı espresso makineleri, kahve diskinin maruz kaldığı basıncı artırmaya yardımcı olmak için basınçlı çift duvarlı sepetlerle gelir ve daha kalın öğütmelere izin verir – bunlar harika bir demleme yapar, ancak doku veya tadı ‘gerçek’ ile eşleştirmez. espresso.

Espresso yapmayı gösteren kahve telvesi ile dolu bir portafiltre

(İmaj kredisi: Shutterstock)

3. Kahve telvelerinizi tartın ve sıkıştırın

Fasulyeleri öğüttükten sonra kahve makinenizle birlikte gelen portafiltrenin sepetine koymanız gerekecek. Her atış için tutarlı bir yaklaşım izlediğinizden emin olmak için koyduğunuz kahveyi tartmak iyi bir fikirdir ve çünkü kahve miktarı diskinizin basınç direncini de etkiler. Ortak bir başlangıç ​​noktası, tek atış için 0,32 oz (9g) ve çift için 0,64 oz (18g)’dir, ancak kahve makineniz bir ağırlık öneriyorsa, bunu kullanın. İyi bir yüksek doğrulukta espresso terazisi seti, işleri tutarlı tutmak için burada yararlıdır ve bir atış zamanlayıcısı içeren kahve terazileri, 20 doların altında bir fiyatla kolayca temin edilebilir. 0.1g için doğru olduğunu söyleyen birini arayın.

Kahvenizi sıkıca bastırmak ve bir diske dönüştürmek için sık sık makinelerle birlikte verilen bir kahve tamponu kullanın. Yine, bu pakın direncini etkiler, bu nedenle atışlar arasında tutarlılık için eşit baskı uyguladığınızdan emin olmalısınız. Espressonuzun daha sonra çizgiyi nasıl çektiğine bağlı olarak sıkıştırma basıncınızı ayarlamanız gerekebilir.

Portafiltrenizin sabit kalmasını sağlamak ve sıkıştırma sırasında ne ona ne de tezgahınıza zarar vermemek için bir sıkıştırma matına yatırım yapmayı düşünün.

Damlama tepsisinde bir fincan espresso bulunan bir Breville Oracle Touch espresso makinesi

(İmaj kredisi: Breville)

4. Espresso shot nasıl dökülür

Başlamadan önce, zemininizi daha sonra atmak için yakınınızda bir çöp kutusu veya yiyecek çöp kutusu olduğundan emin olun ve kendinizi yakmamak için sıcak diske özenle davranın.

İyi bir atış, akan balın viskozitesiyle dökülür ve rengi altın kahverengi olmalıdır. Tavsiye edeceğimiz bir kahve tartısı seti kullanıyorsanız, bunları bardağınızın veya fincanınızın altına koyun ve koyduğunuz kahvenin ağırlığının iki katına ulaşana kadar dökün. Bu genellikle yaklaşık 30 saniye sürer ve çekimlerinizi zamanlamalısınız. her birini dökmek için benzer miktarda zaman ayırdığınızdan emin olmak için. Espressonuzu tadın ve ne düşündüğünüzü görün.

İşte burada daha önceki tutarlılığınızın karşılığını alırsınız. Başlamak için mükemmel bir atış yapman pek olası değil. Çok ince, çok acı, çok ekşi olabilir. Çok fazla veya çok az kahve içmiş olabilirsiniz. Genel olarak konuşursak, seçtiğiniz çekirdeklerin lezzet profiline dengeli bir şekilde uyan espressoyu hedefleyeceksiniz: koyu kavurmalarda çikolatalı, zengin notalarla biraz acılık beklersiniz. Orta ve hafif kavurmalarda, çiçek veya meyve notaları ile daha fazla tatlılık ve asitlik beklersiniz. Bununla birlikte, tatlar dengeli olmalıdır, bu nedenle aşırı acılık veya asitlik varsa, bu fazla veya eksik ekstraksiyon, esasen çok fazla veya çok az demleme işaretidir. Çok fazla sıvı olmaması veya zorlukla çeken bir atış, öğütmenizin çok iyi olduğu anlamına gelirken, çok fazla sıvı bunun tersini gösterir.

Bugünün en iyi Espresso Kahve Makineleri fırsatları

Kahvenizin öğütülmesiyle oynayın, çünkü bu genellikle herhangi bir ekstraksiyon sorununun en olası nedenidir ve kullanılan kahve çekirdekleri ve ağırlığı, sıkıştırma basıncı, demleme süresi ve oranı dahil olmak üzere diğer tüm girdileri aynı tutar. Bu işe yaramazsa, mükemmel espressoyu elde edene kadar diğer faktörleri ayrı ayrı ayarlamayı deneyin. Zaman alır, ancak bir kez alıştıktan sonra kesinlikle buna değer.

Espresso ile biraz fazla ısırdığınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin. En iyi kahve makinelerimiz, sabah demlemek için harcadığınız çabayı ortadan kaldırmak için çeşitli kahve makinelerine sahiptir.


Harika kahve yapmayla ilgili daha fazla ipucu için, nasıl soğuk demlenmiş kahve yapılacağı, French press kahvenin nasıl yapılacağı, kahve makinenizi nasıl temizleyeceğiniz ve kahve makinenizin kirecini neden temizlemeniz gerektiğiyle ilgili kılavuzlarımıza göz atın.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir