Bir AirTag’in sizi takip edip etmediğini nasıl anlarsınız – ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Bir AirTag'in sizi takip edip etmediğini nasıl anlarsınız - ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Apple’ın aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen, şirketin AirTag izleyicileri, Nisan 2021’de küçük izleme cihazları piyasaya çıktığından beri insanları takip etmenin uygun, ucuz ve etkili bir yolu haline geldi.

AirTag’ler Apple’ın Find My ağını kullanır, böylece yakındaki iPhone’lar ve iPad’ler sinyallerini alıp konumla birlikte Apple’a iletebilir. AirTag sahibine AirTag’in nerede olduğu bildirilir.

Dünya çapında kullanılan yaklaşık bir milyar iPhone olduğundan, bir AirTag, sahibi tarafından, iPhone’ları olan insanların olduğu her yerde, hatta yer altında veya binalarda tam olarak bulunabilir.

AirTag takibiyle ilgili neredeyse sürekli yerel haberler, AirTag kullanan birini takip etmenin ne kadar kolay olduğunu gösteren hikayeler ve son olarak, AirTag takibi hakkında tüketici uyarıları yayınlayan iki eyalet başsavcısı, Apple’ın yakın zamanda uygulamalarını güncelleme sözü vermesine neden oldu. Hileli AirTag’leri algılamayı ve bulmayı daha etkili hale getirmek için.

Yeni bir yasal uyarı açılır penceresi ve daha spesifik, devre dışı bırakılamayan uyarı mesajları gibi ilk güncellemeler artık yeni iOS 15.4 beta sürümünde yayında. Ancak, bu değişikliklerin çoğu aylarca hazır olmayacak. Google, Android için yerleşik bir izleyici dedektörü üzerinde çalışıyor gibi görünse de, bu da bitmiş gibi görünmüyor. Sorun öyle ki, Apple AirTag’leri piyasadan kaldırmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Bu arada, başka birinin AirTag’inin sizi takip etmediğinden emin olmak için şunları yapabilirsiniz.

iPhone 6s veya daha yenisine sahipseniz, cihazınızı mümkün olan en son iOS sürümüne güncelleyin.

En az iOS 14.5 yüklü cihazlar, yakındaki AirTag’ler ve Apple’ın Find My ağının konum servislerini kullanan diğer cihazlar hakkında bildirimler alır. Yalnızca bu cihazlar eşleştirilmiş iPhone’larından veya iPad’lerinden ayrıldıysa ve birkaç saattir kendi iPhone veya iPad’inizin hareketlerini izliyorsa bildirim alırsınız.

Bilinmeyen Find My cihazlarıyla ilgili bildirimleri etkinleştirdiğinizden emin olun. iPhone veya iPad’inizdeki Find My uygulamasına gidin, sağ alttaki Ben simgesine dokunun ve “Ürün Güvenlik Uyarıları”nın açık olduğundan emin olmak için aşağı kaydırın.

Android telefonunuz varsa Google Play mağazasından AirGuard uygulamasını (yeni sekmede açılır) indirin, kurun ve Bluetooth’u açın. AirGuard, Android 5.0 Lollipop ve sonraki sürümleriyle uyumludur, bu nedenle 2012’den sonra piyasaya sürülen çoğu Android telefon ve tablet bunu desteklemelidir.

AirGuard periyodik olarak etrafınızı tarayacak ve iOS 14.5’in iPhone kullanıcıları için sağladığı sahtekar Find My cihazları hakkında size aynı türde bildirimler verecektir. (Apple’ın kendi Tracker Detect Android uygulaması (yeni sekmede açılır) daha az kullanışlıdır çünkü otomatik olarak taramaz ve en az Android 9.0 Pie gerektirir.)

AirGuard yüklenip güncellendikten sonra, iPhone ve Android kullanıcıları en azından şu an için kabaca eşit durumda olacaklar. Ancak Apple’ın 2022’de daha sonra için söz verdiği anti-stalking değişiklikleri çoğunlukla iPhone kullanıcılarına yardımcı olacak.

Google, Google Play Hizmetlerinin yeni bir sürümünde bulunan koda dayalı olarak Android için kendi casusluk önleme işlevi üzerinde çalışıyor olabilir. Ancak bu resmi bir özellik değildir ve bir süre yayınlanmayabilir.

(Resim kaynağı: MacRumors)

Akıllı telefonunuz yoksa veya iOS 14.5 veya Android 5’e güncelleme yapamayan bir akıllı telefonunuz varsa, başka birinin AirTag’inin yakın çevrenizde olduğuna dair alacağınız tek bildirim sürekli bir cıvıltıdır. .

Bir AirTag, eşleştirilmiş iPhone veya iPad’inden ayrıldıktan 24 saat sonra ötmeye başlar. “Seninle hareket etmek” zorunda değil – sadece kaybolabilir.

Modern iPhone kullanıcılarının birkaç saat sonra aldığı bildirimlerle karşılaştırıldığında, bu 24 saatlik bekleme süresi, akıllı telefonu olmayanlar, AirGuard’ı olmayan Android kullanıcıları ve olası durumlar hakkında bilgilendirilme konusunda iPhone 6 veya daha önceki kullanıcıları dezavantajlı hale getiriyor. AirTags kullanarak takip etme girişimleri.

Bir AirTag’in sizi takip ediyor olabileceği anlamına gelen iPhone bildirimleri

Apple’ın sahte AirTag’ler hakkındaki bildirim sistemi biraz kafa karıştırıcı olabilir. AirTag’ler, AirPod’lar ve köpek tasmaları ve elektrikli bisikletler gibi üçüncü taraf cihazlar da dahil olmak üzere, eşleştirilmiş iPhone’larından en az birkaç saatliğine ayrılmış ve iPhone’unuzun hareketlerini yansıtan tüm Find My cihazlarını algılamak içindir.

Bildirimler, “Bilinmeyen Aygıt Algılandı”, “Bilinmeyen Aksesuar Algılandı”, “Bilinmeyen AirTag Algılandı”, “Yakınınızda Öğe Algılandı”, “AirTag Sizinle Hareket Ediyor” veya benzeri bir şey görüntüleyebilir. Ayrıca, cihazın sizinle birlikte nasıl hareket ettiğini göstermek için genel bölgenizin bir haritasını da görüntülerler.

Ancak tespit edilen cihazın gerçekten bir tehdit olup olmadığını anlamanız gerekecek. Örneğin, birkaç AirTag takip raporunda ortaya çıkan “Bilinmeyen Aygıt Algılandı” mesajı, otobüsünüzde veya treninizde kaybolan bir AirPod çifti olduğunu gösterebilir.

Teorik olarak, sizi izlemek için bir çift AirPod da kullanılabilir, ancak bu, 29 dolarlık bir AirTag’den en az altı kat daha pahalı olduğu için pek olası değildir. AirTag’in, AirPod’ların veya diğer izleme cihazının gerçek sahibi bunları kayıp olarak işaretlediyse, iPhone bildiriminde sahibiyle nasıl iletişime geçileceğine ilişkin bir mesaj görebilirsiniz.

Apple, iPhone’unuzun tam olarak neyi tespit ettiğini, elinden geldiğince yakında belirlemeyi planlıyor. Telefonunuz, cihazın bir AirTag olduğundan oldukça emin olup olmadığını size zaten söyleyecektir ve bundan birkaç ay sonra bazı mesajlar “AirPods Pro algılandı” diyebilir.

iPhone tam olarak neyi algıladığını söyleyemiyorsa, aslında bir AirTag olsa bile bildirim “Bilinmeyen Aygıt Algılandı” veya “Bilinmeyen Aksesuar Algılandı” şeklinde olacaktır.

Bir AirTag’in sizi takip edebileceği anlamına gelen Android bildirimleri

Android’de, AirGuard uygulaması ekranınızda “Bir izleyici keşfedildi!” Bildirime dokunduğunuzda, algılanan cihazların MAC adresinin (yani Bluetooth çipinin benzersiz kimliği) bir görüntüsünü alırsınız.

Ayrıca cihazın ilk ve en son tespit edildiği tarih ve saatin yanı sıra hareketlerinizi nasıl yansıttığını gösteren bir harita ve zaman çizelgesi de göreceksiniz.

Apple’ın Android için Tracker Detect uygulaması daha basit. Taramayı manuel olarak başlatmanız gerekir ve bunu bütün gün yapmayacak olsanız da, bar, restoran, alışveriş merkezi veya konser salonu gibi kalabalık bir halka açık yerden ayrıldığınızda bunu yapmak akıllıca olabilir.

Tracker Detect, olası bir sahte AirTag bulursa, “Bilinmeyen AirTag” kelimelerini gösterecek ve ne kadar süre önce tespit edildiğini size söyleyecektir. Ancak bir harita veya zaman çizelgesi alamayacaksınız.

Bir AirTag’in sizi takip ettiği anlamına gelebilecek sesler

AirTag ve Karo

(Resim kaynağı: Elma)

Yukarıda belirtildiği gibi, bir AirTag, eşleştirilmiş iPhone veya iPad’inden 24 saatten fazla bir süre ayrı kaldığında, kaybolmuş veya sizi aktif olarak takip ediyorsa ötmeye başlar. Akıllı telefonu olmayan veya akıllı telefonu ölen birinin AirTag’i algılamasının tek yolu budur.

Ancak, bu cıvıltı çok gürültülü değil. AirTag’in bir ceket cebinde, büyük bir çantada, paketlenmiş bagajın içinde veya arabanın dışında olup olmadığını duymak zor olabilir. Ve şimdiden, hoparlörleri bağlantısı kesilmiş AirTag’leri yeniden satan bir gri pazar var.

Apple, Nisan ayının sonunda/Mayıs ayının başında kullanıma sunulan bir güncellemeyle birlikte kayıp AirTag’in sesini daha yüksek hale getirmiş gibi görünüyor ve bu da bunu daha güvenilir hale getirecek.

Hileli bir AirTag tespit ederseniz ne yapmalısınız?

Telefonunuza bilinmeyen bir cihaz veya izleyici bildirimi alırsanız veya bir AirTag ötüşü duyarsanız, bundan sonra yapacağınız şey evde olup olmadığınıza bağlıdır.

Seyahat ediyorsanız, henüz doğrudan eve gitmeyin. Önce cihazı bulmanız ve muhtemelen devre dışı bırakmanız gerekir. Zaten evdeyseniz, onu mümkün olduğunca çabuk bulmanız gerekir. Birkaç yol var.

En belirgin olanı cıvıltıların sesini takip etmektir. Palto ceplerini veya cüzdanları boşaltmanız, kanepelerdeki minderleri çıkarmanız veya bir arabanın dışını incelemeniz gerekebilir. (Gaz kapağı kapısının içini veya bir plakanın arkasını kontrol edin.)

iOS 14.5 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir iPhone’unuz varsa, cihazı doğrudan telefonunuzdaki bildirim uyarılarından ötmeye zorlayabilirsiniz. Aynı şey AirGuard veya Tracker Detect yüklü Android telefonlar için de geçerlidir, ancak ilki anında cıvıltıları zorlamanıza izin verirken, Apple’ın uygulaması 10 dakika beklemenizi sağlar.

iPhone’unuz iOS 15.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa, AirTag’i fiziksel olarak bulmadan doğrudan bildirim ekranından kablosuz olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Diğer herkes için asıl cihazı bulmalısınız ve şimdilik bu, cıvıltıları takip etmek anlamına geliyor.

Bu yılın ilerleyen saatlerinde Apple, iPhone 11 ve sonraki cihazlar için Precision Finding için bir güncelleme yayınlayacak. Bu, AirTag’den ne kadar uzakta olduğunuzu ve hangi yönde olduğunu ekranda görüntülemek için bu telefonların UltraWideBand yongalarını kullanacak – şu anda yalnızca iPhone’unuzla yasal olarak eşleştirilmiş AirTag’lerle çalışan bir özellik.

Hileli bir AirTag bulursanız ne yapmalısınız?

AirTag’i bulduğunuzda, onu yok etmeyin. İlk olarak, bir iPhone’da aldığınız hileli AirTag bildirimlerinde görüntülenebilecek seri numarasını almak istiyorsunuz; seri numarası, AirTag’e karşı NFC özellikli bir Android telefona dokunarak da bulunabilir.

Bunu yaptıktan sonra, arka panelin ortasına bastırarak ve paneli saat yönünün tersine çevirerek AirTag’i devre dışı bırakabilirsiniz. Panel fırlayacak ve içeride, dışarı çıkarabileceğiniz standart bir CR2302 saat pili var.

Yine de bunu yapmayı iki kez düşünün, çünkü AirTag’in (veya başka bir cihazın) iyi niyetle kaybolmuş olması mümkündür ve bunu devre dışı bırakmak, hak sahibinin kayıp eşyalarını bulmak için Bul’u kullanamayacağı anlamına gelir.

Seri numarası da arka panelin içine basılmıştır. Apple, polise gitmenizi ve AirTag’in seri numarasıyla birlikte olayı bildirmenizi önerir; bu, Apple’ın haklı (ve muhtemelen hatalı) sahibini bulmasını sağlar.

Bunun sadece AirTag’ler olmadığını hatırlamak da önemlidir; akıllı telefon konum verileriniz paylaşılıyor ve satılıyor, bu nedenle konum izlemeyi nasıl kapatacağınızı bilmek her zamankinden daha önemli.

Düzeltme: Bu hikayenin önceki bir versiyonu, başka birinin AirTag’ini devre dışı bırakmanın olası yollarını abarttı. Bunu yapmanın tek geçerli yolu pili çıkarmaktır. Tom’un Kılavuzu hatadan pişmanlık duyuyor.

Günümüzün en iyi Apple AirPods Pro (2021) fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir