Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Ayçiçeği tohumları nasıl ekilir ve ne zaman yapılır
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Ayçiçeği tohumları nasıl ekilir ve ne zaman yapılır?

Ayçiçeği tohumları nasıl ekilir ve ne zaman yapılır?

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
1

Ayçiçekleri, etraftaki en parlak (ve en uzun) çiçeklerden biridir ve sıkıcı bahçelere veya dış mekanlara anında cesur bir renk katar. Dahası, yetiştirilmesi en kolay çiçeklerden biridir, bu nedenle ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceğini ve ne zaman yapılacağını öğrenmek zor olmayacaktır.

Helianthus olarak da bilinen ayçiçeği, Kuzey Amerika’ya özgüdür ve 70’in üzerinde farklı çeşidi vardır. Ayçiçeklerinin iki metreye varan dev yüksekliklere kadar büyüdüğü de bilinir ve paslı kırmızı, turuncu, yeşil ve hatta beyaz dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde gelirler.

Ayçiçeği dikmek için en iyi zaman Nisan-Mayıs arası veya toprağın ısındığı zamandır. Çoğu ayçiçeği, toprak 70 ila 80 derece F’ye ulaştığında filizlenirken, tohumları önce saksılara ya da doğrudan bahçeye ekebilirsin. Üstelik ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceğini öğrenmek ve büyümelerini izlemek çocuklar için eğlencelidir.

Öyleyse, dış mekanlarınıza canlı, sıcaklık katmak istiyorsanız, tohumlardan ayçiçeği nasıl ekilir.

Ayçiçeği tohumları tepsilere veya saksılara nasıl ekilir?

Neye ihtiyacın olacak?

 1. Ay çekirdeği
 2. Tohum tepsileri veya kapları
 3. Çok amaçlı kompost
 4. Mala veya bahçe çatalı
 5. Bitki etiketi ve kalem
 6. Destek bastonları

1. Tohum tepsilerinizi/saksılarınızı hazırlayın — İlk olarak, tohum tepsisini üstte 1 cm boşluk bırakarak biraz turba içermeyen çok amaçlı kompostla doldurun. Her tohum kabına bir tohum koyun ve kompostun içine yavaşça bastırın. Bir tohum tepsisi kullanıyorsanız, tohumları yaklaşık 5 cm aralıklarla yayın.

2. Güneşli bir yere yerleştirin — Bir sulama kabıyla iyice sulamadan önce, üstünü fazladan kompostla hafifçe örtün. Tepsiyi ılık, güneşli bir yere yerleştirmeden önce bir bitki etiketi ekleyin. Ayçiçekleri güneşte gelişir, bu nedenle onları pencere kenarına veya yanına yerleştirmek en iyisidir.

Ayçiçeği tohumu paketi (İmaj kredisi: Shutterstock)

3. Daha büyük saksılara aktarın – Fideleriniz filizlendiğinde ve 2 inç yüksekliğe ulaştığında, her bir fideyi dikkatlice çıkarın ve daha büyük, ayrı saksılara aktarın. Fideyi sabitlemek için tencereye daha fazla kompost ekleyin. Fideyi tohum tepsisinden çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, toprağı nazikçe gevşetmek için kör bir bıçak veya alet kullanın.

4. Su kuyusu ve transfer — Bitkileriniz 12 inç yüksekliğe ulaştığında, onları güneşli bir yere açık havada ekebilir veya bahçe alanınız yoksa daha büyük bir tencereye taşıyabilirsiniz.

İPUCU: Ayçiçeklerini düzenli olarak sulayın ve kurumasına izin vermeyin. Ayrıca büyümeyi teşvik etmek için ayçiçeklerine haftada bir gübre verebilirsiniz.

Ayçiçeği sulama

Ayçiçeklerini sulamak (İmaj kredisi: Shutterstock)

Ayçiçeği tohumları toprağa nasıl ekilir

1. İyi aydınlatılmış bir yer seçin — İlk olarak, toprağı hazırlamadan önce bahçede güneşli ve iyi drene edilmiş bir yer bulun. Tüm yabani otları çıkarın ve toprağı tırmıkla ufalanan ince bir dokuya getirin.

2. Toprağı hazırlayın — Her ayçiçeği tohumu için toprakta yaklaşık 2,5 cm derinliğinde küçük hendekler kazın ve aralarında 10 cm boşluk bırakın. Daha sonra her deliğe bir tohum koyun ve toprakla örtün.

Bugünün en iyi ayçiçeği fiyatları

Tohum hazırlamak için toprağı kazmak

Tohuma hazırlanmak için toprağı kazmak (İmaj kredisi: Shutterstock)

3. Tohumları iyi sulayın — Tamamen bir sulama kabı ile sulayın. Tohumların filizlenmeye başlayana kadar iyi sulandığından emin olun.

4. Destek sapları — Ayçiçekleri büyümeye ve uzamaya başladığında, sapları gevşek bir şekilde bir iple birbirine bağlayarak desteklemek için kazık veya baston kullanın. Bu, bitkiyi kuvvetli rüzgarlardan koruyacak ve gövdeyi güçlü ve dikey tutacaktır.

ÖNEMLİ İPUCU: Ayçiçeklerinin görüntüsünü seviyorsanız, birkaç haftada bir birkaç tohum ekin. O zaman yaz başından sonbaharın sonuna kadar parlak ve neşeli çiçeklere sahip olacaksınız.

Baston ile uzun boylu ayçiçeği

Bastonlu uzun ayçiçekleri (İmaj kredisi: Shutterstock)

Ayçiçeklerinin büyümesi ne kadar sürer?

ayçiçekleri

Tarladaki ayçiçekleri (İmaj kredisi: Shutterstock)

Genellikle bir ayçiçeği bitkisinin tohum yetiştirmesi ve geliştirmesi 80 ila 120 gün sürer. Ancak bu, her çeşit farklı bir oranda büyüyeceğinden, ayçiçeği çeşidine ve koşullara bağlı olacaktır.


İç mekan bitkileriyle de ilgileniyorsanız, sukulentlerin bakımı ve saksılarının nasıl değiştirileceği ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da ele alıyoruz.

Solmakta olan favori bitkileriniz varsa, ölmekte olan bir bitkinin nasıl kurtarılacağına dair en iyi ipuçlarımıza göz atın. Ayrıca, bahar temizliği ipuçları için evinizin her odasını nasıl temizleyeceğinizi öğrenirken daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek bu 5 bitkiyi mutlaka kontrol edin.Ayçiçeği tohumları nasıl ekilir ve ne zaman yapılır? 1

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir