Artık iletişim bilgilerinizi Google Arama’dan kaldırabilirsiniz – işte nasıl yapılacağı

Artık iletişim bilgilerinizi Google Arama'dan kaldırabilirsiniz - işte nasıl yapılacağı

E-posta adresleri, fiziksel adresler ve telefon numaraları dahil olmak üzere Google Arama’dan iletişim bilgilerini nasıl kaldıracağınızı araştırmanız gerekiyorsa, bilgilerinizin orada olmasından memnun olmama ihtimaliniz yüksek. Bu anlaşılmaktan daha fazlası.

Kişisel iletişim bilgilerinin Google Arama aracılığıyla erişilebilir olması, açıkça gizlilikle ilgili endişeler doğurmaktadır. Bununla birlikte, bundan daha fazlası, çevrimiçi taciz olasılığından fiziksel ve cezai suistimale kadar bireyler için gerçek tehlike arz edebilir. Pişirme ayrıntıları, kredi kartı numaraları ve tıbbi kayıtlar gibi kişisel bilgilerin Arama’dan kaldırılması bir süredir mümkün olsa da, aynı şey iletişim bilgileri için geçerli değildir.

Google, kişisel iletişim bilgilerinin Arama’dan kaldırılmasını mümkün kıldığı için artık her şey değişti. Bu, bu bilgilerin internetten tamamen kaldırılmasıyla aynı şey değildir, ancak doxx’a maruz kalmış veya verileri başka bir şekilde sızdırılmış olan herkes için biraz rahatlama olacaktır.

Kişisel iletişim bilgilerinizi Google Arama’dan nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


İnternet güvenliğinin önemi her şeyden önemlidir ve giderek artmaktadır. Sanal gizliliğinizi korumak ve çevrimiçi ortamda güvende kalmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, en iyi kimlik hırsızlığı koruma hizmetleri, en iyi şifre yöneticileri ve en iyi ebeveyn kontrolü uygulamaları seçimlerimizi okuduğunuzdan emin olun.


1. support.google.com/websearch/ adresini ziyaret edin (yeni sekmede açılır) ve arama çubuğuna “kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri seçin” yazmaya başlayın. Yazmaya başladığınızda, ilgili yardım sayfası açılır. Seçeneği seçin.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

2. Sayfa açıldığında, Kaldırma isteğini başlat düğmesini görene kadar aşağı kaydırın. İsteğinizi başlatmak için düğmeye tıklayın.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

3. Sonraki sayfada, iki tanesinin yanında kurşun kalem bulunan birkaç gri satır içeren bir tablo göreceksiniz. En üstteki kurşun kalem simgesini ve “Ne yapmak istiyorsunuz?” başlıklı satırı tıklayın. genişleyecektir.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

4. Bu kılavuz, kişisel iletişim bilgilerinin kaldırılmasını kapsar; bu nedenle, daha sonra Google Arama’da gördüğünüz Bilgileri kaldır’ı seçmek isteyeceksiniz. Şimdi alttaki kalem simgesine tıklayın, sonraki satır genişleyecektir.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

5. “Kaldırılmasını istediğim bilgiler:” altında, Google’ın arama sonuçlarında ve bir web sitesinde öğesini seçin. Bu seçilse bile, Google’ın web sitelerinden bilgileri kaldıramayacağını, yalnızca arama sonuçlarında görüneceğini unutmayın.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Alternatif olarak, Yalnızca Google’ın Arama sonuçlarında öğesini seçebilirsiniz. Seçildiğinde, arama sonuçlarında artık görünmesini istemediğiniz URL’leri girmeniz yeterlidir. URL’leri gönderdikten sonra, formun altındaki bağlantıyı kullanarak başvurunuzun ilerleme durumunu kontrol edebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

6. Google’ın arama sonuçlarında ve bir web sitesinde öğesini seçtiyseniz, şimdi web sitesinin içeriği kaldırmasını isteyip istemediğinizi girmeniz gerekecektir. İsteğe devam etmek için Evet veya Hayır, tercih etmiyorum’u seçin. Artık daha fazla satır aşağı inecek.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

7. “Kaldırmak istiyorum” altında, Kimlik numaraları ve özel belgeler gibi Kişisel bilgileri, ardından adresler, telefon numarası veya e-posta adresi gibi İletişim bilgilerini işaretleyin. Şimdi aşağıda bir form görünecektir.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

8. Forma ilerleyin ve bilgi ve resimler için URL’ler de dahil olmak üzere her bir kutuda istenen ayrıntıları doldurun. Kanıt olarak ekran görüntülerini yükleyin.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)


Ekran görüntüsü alma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa kılavuzlarımızdan birine göz atmayı unutmayın:


9. Son olarak, kaldırılmasını istediğiniz içeriği gösteren arama terimini doldurun ve ek yorumlar ekleyin. Şartlar ve Koşullar kutusunu işaretleyin ve ardından Gönder’e basın. Gönderinizin ilerlemesini kontrol etmek için herhangi bir bağlantıyı kaydettiğinizden veya işaretlediğinizden emin olun.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Artık kişisel bilgilerin kaldırılıp indirilemeyeceği konusunda Google’dan onay beklemeniz gerekecek. Ayrıca bilgilerin web sitesinden kaldırılmasını istiyorsanız, web sitesi sahibiyle de iletişime geçmeniz gerekecektir.


Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi artırmanın daha fazla yolunu öğrenmek istiyorsanız, Android’de konum izlemenin nasıl devre dışı bırakılacağı, iPhone’da konum izlemenin nasıl devre dışı bırakılacağı, iPhone’da spam metinlerin nasıl durdurulacağı, nasıl yapılacağına ilişkin kılavuzlarımızı okuduğunuzdan emin olun. Amazon dolandırıcılıklarından kaçının, yönlendiricinizin güvenliğini nasıl düzelteceğinizi ve kredi sahtekarlığı uyarısını nasıl ayarlayacağınızı öğrenin. Ayrıca Windows 11’de Android uygulamalarının nasıl yükleneceği ve Windows 11’de programların nasıl kaldırılacağı gibi daha fazla bilgi işlem kılavuzlarımız var.


Günümüzün en iyi Bitdefender Antivirus, Bullguard Antivirus ve NortonLifeLock Norton Utilities fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir