Anneler Günü çiçeklerinizi nasıl daha uzun süre dayanabilir ve taze tutabilirsiniz?

Anneler Günü çiçeklerinizi nasıl daha uzun süre dayanabilir ve taze tutabilirsiniz?

Bu Anneler Pazarında çiçek hediye ediyorsanız, çiçeklerin nasıl daha uzun süre dayanacağını bilmek güzel buketlerin ömrüne değerli günler ekleyebilir. Çoğu anne onları en sevdiği vazoya koyar, suyla doldurur ve öylece bırakır, ancak çabucak solduklarında utanç vericidir. Peki, birkaç basit ipucu ile çiçeklerin ömrünü uzatabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hangi çiçekleri alacak veya hediye edecek kadar şanslıysanız, bu ipuçları yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir kediniz veya köpeğiniz varsa, bu tür çiçeklere özellikle dikkat etmelisiniz. Burada, Anneler Günü çiçeklerinizin daha uzun süre dayanması için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız.

Çiçekler nasıl daha uzun süre dayanır

1. Sapları kesin

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Çiçeklerinizi hemen saklamak ne kadar cezbedici olsa da, saplarını budamak onların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. EnduroPRO Titanyum Budama Makası (34,43 $, Amazon) gibi bir çift makas veya bypass makası kullanarak köşegen bir açıyla uçtan birkaç inç kesin.

Açılı budama, daha iyi su alımına izin verir, bu nedenle düz kesmediğinizden emin olun. Bu fırsatı, sergilenen çiçeklerinizin yüksekliğini değiştirerek daha iyi görünmelerini sağlamak için de kullanabilirsiniz. En iyi sonuçlar için saplarınızı birkaç günde bir yeniden kırpın.

2. Suyu koruyun

Bir buket çiçek yanında bir vazoya su döken bir sürahi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Buketinize en iyi şansı vermek istiyorsanız, suyun taze ve temiz tutulması gerekir. İlk olarak, kullanmak istediğiniz vazonun temiz olduğundan ve sabun kalıntısı olmadığından emin olun. Sonra ılık suyla doldurun – çok soğuk veya çok sıcak olmasını istemezsiniz, bu yüzden önce test edin.

Ardından, çiçek maması ekleyin. Çoğu buket, kullanabileceğiniz bir poşet ile gelir, ancak değilse, Chrysal Flower Food’u (12.99 $, Amazon) öneririz. Doğru miktarı seyrelttiğinizden emin olmak için talimatları okuyun. Yiyecekleri eritmek için karıştırın ve ardından çiçeklerinizi ekleyin, sapların tamamen suya battığından emin olun. Gözünüzü su seviyesinde tutun ve her iki-üç günde bir değiştirin.

Çiçek maması kullanmak istemiyorsanız, büyümeyi teşvik edecek ve bakterileri caydıracak iki yemek kaşığı şeker ve beyaz sirke de ekleyebilirsiniz.

3. Fazlalığı budayın

Masada fazla yaprak bulunan çiçekler teşhir için hazırlanıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Sergilemeden önce buketinizdeki yaprakların bir kısmını budamak utanç verici görünebilir. Ancak, bu aslında ömrünü uzatır. Gereksiz yaprakları, özellikle su seviyesinin altındakileri ve ayrıca çürümeye başlayan alanları keserek, bakteri üremesini engellemiş olursunuz.

Yaprakları keserek, buket de daha iyi görünecek çünkü vazo daha az kalabalık olacak ve odak daha çok çiçekler üzerinde olacak.

4. Onları nereye koyduğunuza dikkat edin

Doğrudan güneş ışığı altında pencerenin yanında küçük bir çiçek vazosu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Doğrudan güneş ışığının çiçeklerinizin açmasına yardımcı olacağını düşünebilirsiniz, ancak fazlası onlar için gerçekten kötü olacaktır. Doğrudan güneş ışığı bir buketi aşırı ısıtabilir ve kurumasına neden olabilir – siz farkına varmadan, su seviyesi tükenir ve çiçekleriniz bir gün bile dayanamaz.

Aynı şekilde, açık pencereler gibi soğuk hava akımlarından buketinizi uzak tutun, çünkü bu da onları kurutur. Herkesin görmesi için odanın ortasında nötr bir konuma bağlı kalmaya çalışın.

5. Buketinize göz kulak olun

Sarı laleler solmaya başladı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ne yazık ki, bu ipuçlarını izleseniz bile çiçekleriniz sonsuza kadar sürmeyecek. Solmaya başladıklarında, ölmekte olan çiçekleri sağlıklı olanlardan çıkardığınızdan emin olun. Bu küf ve bakterilerin yayılmasını önleyecektir. Kirlenmeyi önlemek için suya düşen ölü yapraklara veya taç yapraklara dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir