Akıllı ışıklarla yapabileceğinizi asla bilmediğiniz 9 şey

Akıllı ışıklarla yapabileceğinizi asla bilmediğiniz 9 şey

En iyi akıllı ampuller eviniz için önemli bir fark yaratabilir. Her şeyden önce, sahip olabileceğinizi asla bilemeyeceğiniz kolaylıklar sunarlar. Anahtarları sallama veya geceleri ışıkları açık bırakma konusunda endişelenme günleri geride kaldı – ikincisi, bu yaz enerji faturalarınızı düşürmenin önemli bir yolu. Ayrıca, akıllı ampuller, geleneksel akkor ampullere kıyasla genel olarak daha az enerji kullanır (tüm ayrıntılar için ampul kılavuzumuza bakın), bu nedenle bunlara sahip olmamak için çok az neden vardır.

Ancak, akıllı ışıkların eller serbest kullanım kolaylığından çok daha fazlasını yapabildiğini biliyor muydunuz? Biraz yaratıcılıkla akıllı evinizi bir sonraki seviyeye taşımak için kullanılabilirler. Akıllı ampullerinizle yapabileceğinizi asla bilmediğiniz 9 şeyi bir araya getirdik, böylece henüz yapmadıysanız avantajlardan yararlanabilirsiniz.

1. Hırsızları caydırın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu nokta muhtemelen en bilinenidir, ancak yine de kesinlikle bahsetmeye değer. Akıllı ışıklarınız için bir program ayarlayabilir, böylece ne zaman açılıp kapanacaklarından emin olabilirsiniz. İşteyken hepsini aynı anda kapatacak şekilde ayarlayabilir veya evdeyken belirli odaların elektriği boşa harcamadığından emin olmak için daha seçici olabilirsiniz. Bu özellik, gereksiz kullanımı sınırladığı için enerji tasarrufu yapmanın harika bir yoludur.

Programlar ayrıca, siz yokken geceleri hırsızları caydırmanın harika bir yoludur. Philips Hue ışıkları, odalar arasında hareket ediyormuşsunuz gibi görünmesi için rastgele sırayla ayarlanabilir. Bu özelliğe Philips Hue uygulamasındaki Rutinler ayarlarından erişebilirsiniz, ardından Diğer Rutinler’e tıklamanız ve son olarak ışıkların rastgele zamanlarda değişmesi seçeneğini belirlemeniz gerekir.

2. Film gecenizi iyileştirin

TV'ye uygulanan Philips Hue Gradient LightStrip

(Resim kaynağı: Philips Hue)

Bazı akıllı ışıklar, filmlerinizi TV ile senkronize ederek vurgulamak ve öne çıkarmak için kullanılabilir. Philips Hue, kullanmak için bir Hue Sync Box’a ihtiyacınız olmasına rağmen, en iyi etki için televizyonunuzun arkasına uygulanabilen özel ışık şeritleri (298 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) satmaktadır. Bağlandıktan sonra, akıllı ışıklarınız daha teatral bir deneyim sağlamak için filmlerinizin renklerini yansıtacaktır.

Bu, TV üzerinden oynarsanız çok daha büyüleyici bir oyun deneyimine sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

3. Müziğinize ışık tutun

Müzikle dans eden Philips Hue ışıkları ile Spotify'ı dinleyen bir adam yatakta uzanıyor

(Resim kaynağı: Philips Hue)

Kendinizi müziğe kaptırmayı seviyorsanız, bu özellik ilginizi çekebilir. Bazı akıllı ışıklar, çaldığınız müziği hem ritim hem de tempo olarak yansıtacak şekilde dinleyecek ve ‘dans edecek’ şekilde yapılandırılabilir. Bu, özellikle bir partinin havasını ayarlamak veya rahatlamaya çalışırken kendinizi sese kaptırmak istiyorsanız kullanışlıdır.

Birçok marka bu özelliği sunar, ancak Philips Hue ampulleriniz varsa, bu seçeneğe erişmenin birkaç yolu vardır. İlk olarak, bir Spotify hesabınız varsa, Philips Hue uygulamasındaki Senkronizasyon sekmesini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızdan ses çalıyorsanız Hue Sync masaüstü uygulamasını da kullanabilirsiniz. Halihazırda bir Hue Sync kutunuz varsa, bunu ışıkları sesle senkronize edecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Philips Hue ile, akıllı ışıklarınızın yoğunluk ve parlaklık açısından müzikle nasıl senkronize edileceğini de özelleştirebilirsiniz.

Duvara monte edilen Philips Hue 570977 Hareket Sensörü

(Resim kaynağı: Philips Hue)

Işık anahtarlarına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? Gece geç saatte bir banyo gezisi yapıyorsanız veya ofiste zor bir günden sonra dönüyorsanız, sizi güçlüklerden kurtarmak için özel hareket sensörleri satın alabilirsiniz. Işıklar sadece gerektiğinde yanacağı ve siz odadan çıktığınızda kapanacağı için hareket sensörleri evde enerji tasarrufu yapmanın başka bir harika yoludur.

Hareket sensörleri, siz uzaktayken biri içeri girmeye çalışırsa da idealdir. Potansiyel olarak onları caydırmak için yanıp sönecek ve davetsiz misafirleri uyaracak şekilde ayarlayabileceğiniz akıllı ışıklarınızla iletişim kurabilirler. Philips Hue, yaygın olarak bulunan özel bir hareket sensörüne sahiptir (44 ABD doları, Amazon (yeni sekmede açılır)).

5. Uyarıları ayarlayın

Tabletinden akıllı ışığı kontrol eden bir kadın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Akıllı ışıklarınızı bir e-posta veya kısa mesaj aldığınızda sizi bilgilendirecek şekilde ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu, özellikle sessiz bir ev istiyorsanız veya telefonunuzu sürekli kontrol etmemeyi tercih ediyorsanız kullanışlıdır.

Henüz bir hesabınız yoksa, bir IFTTT (yeni sekmede açılır) hesabı oluşturmanız yeterlidir. Ardından, akıllı ışık sisteminizi bağladıktan sonra, avatarınızda Yeni Uygulama’yı seçin ve ardından e-postanızı veya metin mesajlarınızı veya tetikleyici olarak her neyse onu seçin. Ardından, akıllı ışıklarınızı bir bildirim olduğunda yanıp sönecek ve hatta rengini değiştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

6. Bir zamanlayıcı ayarlayın

Işık açıkken geceleri mutfağında yemek hazırlayan bir kadın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Uyarılara benzer şekilde, Philips Hue ampulleri kullanarak zamanlayıcıları da ayarlayabilirsiniz. Sadece bir ışığın sizi uyarmasını ayarlayabilir veya süre dolduğunda hepsini yanıp sönecek veya renk değiştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, mutfakta elleriniz doluysa ve yan odadaki insanları rahatsız etmek istemiyorsanız yararlı olabilir.

Philips Hue ampullerde zamanlayıcı işlevine erişmek için Rutinler ayarına gidin ve ardından kurulacak Zamanlayıcılar’ı seçin.

7. Sakin ol

Rahatlatıcı mor ortam aydınlatmasına sahip bir mutfak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Zorlu bir gün geçirdiyseniz ve rahatlamak için biraz zamana ihtiyacınız varsa, akıllı ışıklar büyük bir fark yaratabilir. Sakinleştirici bir ortam yaratmaya yardımcı olan favori renklerinizi bulun – bunlar maviler ve kırmızılar gibi soğuk renkler yerine sıcak olmalıdır. Daha sonra onları saklayın ve evde gerektiğinde, örneğin yoga yaparken veya rahatlatıcı bir banyo yaparken kullanın.

Geceleri rahatlamanıza yardımcı olması için bu renkleri yatak odanıza da dahil etmek iyi bir fikirdir. Her şeyden önce, soğuk, floresan ışıktan kaçının, çünkü bu ters etki yaratacaktır.

8. Hava durumunu taklit edin

Yağmurla kaplı bir pencerenin önünde planlı gök gürültülü fırtınalı bir hava durumu uygulamasını gösteren bir telefon

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Akıllı ışıklarınızla biraz eğlenmek istiyorsanız, onları hava durumuyla senkronize olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bazı akıllı ışıklar bunu kendi uygulamaları aracılığıyla yapabilirken, diğerlerinin IFTTT Uygulamalarını ve hava durumuyla ilgili hizmetleri kullanması gerekebilir. Senkronize edildiğinde, ışıklarınız yağmur yağdığında maviye ve güneş parladığında sarıya döner.

Aceleniz varsa, bu sabahları yararlı bir görsel gösterge olabilir. O zaman pencereden dışarı bakmadan nasıl giyineceğini biliyorsun.

9. Akıllı ışıklarla yükselin ve parlayın

Philips SmartSleep Uyandırma Işığı

(Resim kaynağı: Philips Hue)

Geceleri başını sallayan veya sabah uyanan bir ele ihtiyacınız varsa, akıllı ışıklar burada da yardımcı olabilir. Philips Hue, belirli bir süreye göre ışıkları yavaşça azaltan kendi Uykuya Geçme Rutinini sunar. Bu, gün batımını taklit ederek, yatağa yattığınızda odanızın yavaş yavaş karanlığa dönüşeceği anlamına gelir.

Yavaş ve doğal bir şekilde uyanmanıza yardımcı olmak için sabah ilk iş olarak bu işlemi tersten tekrarlayabilir. Bu, tipik delici çalar saate kesinlikle tercih edilir.


Ayrıca en iyi akıllı ev cihazlarını, en iyi akıllı ev hub’larını ve en iyi akıllı ışık anahtarlarını da incelemek isteyebilirsiniz.


Günümüzün en iyi Akıllı dış aydınlatma fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir