Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Wifi
  4. »
  5. Ağ performansını iyileştirmek için bilmeniz gereken ipuçları

Ağ performansını iyileştirmek için bilmeniz gereken ipuçları

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Bir ağı optimize etmek karmaşık olabilir. Birçok olasılık ve değişken var. Ağınızı olabildiğince geliştirmek için bazı püf noktalarına ihtiyacınız var.

(Yeniden) AP’nizi doğru bir şekilde bulun

Anahtarların ve yönlendirme donanımının yerleştirildiği yer çok önemli değildir, ancak en iyi performansı istiyorsanız ağ erişim noktasının (AP) konumu çok önemlidir.

Örneğin, UniFi U6 Lite gibi Ubiquiti AP, AP’nin yüzünden (logonun olduğu yerde) geniş bir koni deseninde gönderecek ve alacaktır. Bu nedenle, en iyi performans için AP’yi en yüksek kullanıcı yoğunluğuna sahip odaya yönlendirmeniz gerekir. Örneğin bir ofiste masalar ve kiler vardır. Ardından, en iyi etkiyi elde etmek için AP’yi masanın üst ortasına yerleştirmek en iyisidir. Arka arkaya dizilmiş bir depoda veya koridorda, AP’yi duvara monte etmek en iyisidir. Bu, o satırdakiler için daha iyi bir WiFi bağlantısı sağlar.

Kısacası, yoğun kullanıcı nüfusu olan daha büyük odalar için. Bağlantıyı daha uzun mesafelere taşımak için AP’yi tavana veya duvara monte edin.

Aşağıda listelenen alanlar, bağlantı sinyalini etkileyebilecek alanlardan bazılarıdır:

  • Bir oyukta.
  • Bir odanın köşesinde.
  • Yakındaki bir duvara işaret edin.
  • Hiç kurulu değil, masanın üzerinde uzanıyor, tavanı gösteriyor.
  • En fazla sayıda cihazın bulunduğu yerden uzağa kurulmuş büyük bir odada.
Ağ performansını iyileştirmek için bilmeniz gereken ipuçları 1
WiFi kanalınızı ayarlayın

Kablosuz ağınızda çok sayıda cihaz varsa, bu cihazların veri iletmek ve almak için kullandığı kanallarda biraz optimizasyon yapmanız gerekir.

İki bal, bantta bulunan frekansların bir dilimidir. İdeal olarak, her cihaz, diğer cihazlar tarafından işgal edilmeyen bir kanal seçer. 2.4GHz bandındaki en popüler kanallar 1, 6 ve 11’dir çünkü bu bantlar birbiriyle hiç örtüşmez. Bitişik kanalların kullanılması veya birçok cihazın bir kanalı paylaşması, ağ performansında paraziti artırabilir. Paraziti en aza indirmek ve en iyi performansı sağlamak için aralıklı kanallar kullanın.

Ancak bu bantlarda çalışan sadece sizin ağınız değil, çevredeki ağlar da bunları kullanıyor. Böyle bir durumda, hangi kanalların en iyi okunacağını söyleyebilecek bir araca sahip olmak yardımcı olacaktır. Örneğin, UniFi Denetleyicideki Ubiquiti RF Ortamı aracı, ağınızı ve çevresindeki tüm RF etkinliğini taramak ve size kullanılacak en iyi kanalı söylemek için harika bir iş çıkarır.

İletim gücünü kapatın

Tüm AP’leri tam iletim gücüne ayarladığınızda dikkatli olun, bu aslında kullanıcılarınızın performansını olumsuz etkileyebilir. Tam güce ayarlandığında çok uzaklara iletebilirken, WiFi deneyiminiz iki yönlüdür. İstemci (akıllı telefon gibi) verileri AP’ye geri iletecek kadar güçlü değilse, AP’nin verileri büyük mesafelerden istemciye göndermesi de mantıklı değildir.

Ek olarak, maksimum güçte iletim yapan AP’ler, yakındaki AP’lere müdahale etme potansiyeline sahiptir. Tüm AP’leri maksimum iletim gücüne ayarlarsanız, ağınız genelinde bakiyenizin performansını olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. En iyi yol, performansınızı test etmek için minimum iletim gücüyle başlamak ve ardından ayarlamalar yapmaktır.

Ağ performansını iyileştirmek için bilmeniz gereken ipuçları 2

Diğer ağ cihazlarını optimize edin

Yüksek verime sahip bazı harika erişim noktalarınız varsa, ağda hız darboğazları olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, ISS’nizden ödediğiniz hız ve konumunuza ulaştığınız gerçek hızdır. Belirli bir hız için para ödüyorsanız, ancak bu aslında yönlendiricinizde çok daha yavaş olacaksa, o zaman bu ISS’nizin sorunudur ve onlardan sizin için çözmelerini isteyebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken, ağdaki her donanım parçasından geçerken ödediğiniz hızları korumaktır. Yönlendiricinizden ağ anahtarınıza ve erişim noktasının kendisine, izin verirseniz her şey bir hız darboğazı haline gelebilir.

Bu nedenle, en başından itibaren kaliteli donanımı seçmek önemlidir. Cisco ISR 4000 gibi yönlendiriciler, işletmelerin ağ kurulumlarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları tüm özellikleri sağlar.

Örgü çevir Açık kapalı

Ubiquiti’nin UniFi serisi gibi bazı AP’ler, Denetleyicideki ayarları kapatmadığınız sürece birbirleriyle otomatik olarak bir ağ oluşturur. Benzer bir şey yapan bir AP kullanıyorsanız, önce meshlemenin sizin için iyi olup olmadığını öğrenin.

Tesis genelinde birden fazla AP kullanıyorsanız, sorunsuz geçiş sağlayarak ağ ağı iyi bir yardımcı olabilir. Cihaz birinci AP ile bağlantısını kaybederse ve ikinci AP’ye bağlanırsa, erişim noktaları arasında kesintisiz “dolaşmanıza” izin verir.

Ancak, AP’leri nadiren kullanıyorsanız ve her hücrenin konumu birbirinden uzaksa, şebekeyi kapatmak daha iyi olabilir. Bu, AP’lerden gereksiz karşılıklı aramaları önleyerek daha fazla kaynak tasarrufu sağlar ve daha iyi bir deneyim sağlar.

Ağ performansını iyileştirmek için bilmeniz gereken ipuçları 3

Çözüm

Bir ağı optimize etmek karmaşık bir iştir ve bu başarıda rol oynayan birçok değişken vardır. Umarım yukarıdaki öneriler ağınızı optimize etmenize yardımcı olabilir. Router-Switch’te daha fazla ağ cihazı görüntülenebilir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın: Cisco Router, Huawei Router, Kablosuz, Güvenlik Duvarları, HPE, Juniper

Daha fazla oku:

6 Farklı Kablosuz Ağ Türü

Mesh Ağı nedir?

Ülkeniz İçin Cisco Kablosuz Erişim Noktalarınızın Uygunluğunu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Referans: Netxl.com. 2022. Ağ Performansını Artırmak için 5 İpucu (Bilmeniz Gerekenler) | NetXL. [online]

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir