8 kolay adımda çimlerinizi nasıl daha yeşil hale getirirsiniz?

8 kolay adımda çimlerinizi nasıl daha yeşil hale getirirsiniz?

Çimlerin nasıl daha yeşil hale getirileceğini bilmek, yorgun, çirkin bir çim ile Cennet Bahçesi’ne uygun güzel bir bahçe arasındaki fark olabilir. Çoğu kişi, çimlerinizi bakımlı tutmanın, düzenli olarak biçmek kadar, onun sağlığıyla da ilgili olduğunu unutur. Aksi takdirde, bahçeniz düzgün görünse de, çimlerin rengi hızla solabilir ve çekiciliği bozabilir.

Ayrıca, daha büyük görünmesi için çimlerinizi nasıl şeritleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz. Ancak, çimlerinizi daha yeşil hale getirmek için nasıl çim tohumu ekeceğinizden ve çimlerinizi geliştirmek için nasıl çim sereceğinizden daha fazlasını bilmeniz gerekir, ancak iyi haber şu ki, küçük değişiklikler bahçenizin tonunu büyük ölçüde değiştirebilir. İster hevesli bir bahçıvan olun, ister yeni başlıyor olun, herkes bu ipuçlarını takip edebilir. Burada, çimlerinizin tekrar tatlı görünmesini sağlamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Karahindiba bahçenizi mahvediyor mu? Ne yapacağınıza dair ipuçları için karahindibalardan nasıl kurtulacağınıza bakın.

Çim nasıl daha yeşil yapılır

Neye ihtiyacın olacak

Toprak test kiti

Gübre

su

Maça (isteğe bağlı)

biçme makinesi

Çim tohumu (isteğe bağlı)

havalandırıcı

1. Çiminizi tanıyın. Her şeyden önce, tüm çimler aynı değildir. Tıpkı bitkiler gibi, farklı bölgelerde bulunabilecek her türlü çeşit var. Ve her birinin besin, güneş ışığına maruz kalma ve hatta yükseklik açısından kendi tercihi vardır. Her şeyden önce ne tür çimlere sahip olduğunuzu öğrenin; bu, daha yeşil olmak için neye ihtiyacı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak konuşursak, soğuk mevsim otları ABD’nin kuzey eyaletlerinde bulunurken, güneyde sıcak mevsim otları bulunur. Bu, potansiyellerin kısa bir listesini oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Hala emin değilseniz, rehberlik için yerel bahçe mağazanızdan isteyin.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Toprağınızı test edin. Bir sonraki adım, toprağınızın hangi özelliklere sahip olduğunu bulmaktır. Bu, çim türünüzle birleştiğinde, en iyi büyüme için neyin eksik olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Toprak testi kitleri yaygın olarak bulunur, Lustre Leaf 1602 Toprak Test Kitini öneririz (Amazon’da 15,99 ABD doları (yeni sekmede açılır)).

İdeal toprak, nihayetinde çim türünüze bağlı olacaktır, ancak genel bir kural olarak, 6-7’lik hafif asidik bir pH seviyesinin yanı sıra bol miktarda nitrojen, fosfor ve potasyum istersiniz. Soğuk mevsim otlarının, pH’ın sıcak mevsim otlarından biraz daha yüksek olmasını tercih ettiğini unutmayın. Minerallerin yeterli olduğundan emin olmak için toprağınızı yıllık olarak test etmeyi hedeflemelisiniz.

Biri bir avuç toprak alıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Gübreyi ayırın. Artık neyin eksik olduğunu biliyorsunuz, bahçenize en uygun gübreyi satın alabilirsiniz. Çoğu gübre azot, potasyum ve fosfor içerir, ancak içerik ve oranlar farklı ihtiyaçlara göre değişir. Bu, gübrenizi seçtiğinizde, mineral seviyenizi dengeleyecek olanı arayın demektir. Bazı gübreler, daha yeşil büyümeyi teşvik etmek için demir takviyeleri gibi faydalı ilaveler içerirken, diğerleri yabani ot öldürücü içerir.

Ne zaman gübrelemeniz gerektiği, çim türünüze bağlıdır. Serin mevsim çimleriniz varsa, erken ilkbaharda ve sonbaharda gübrelemeye bakın. Oysa yaz boyunca ılık mevsim çimlerine gübrelemeyi daha sık yapmalısınız. Dozaj ve uygulama açısından özel gübrenizdeki talimatları uyguladığınızdan emin olun. Çok fazla gübre aslında hasara neden olabilir ve yanık izleri bırakabilir, bu yüzden dikkatli olun.

Bahçenizde kimyasal kullanmak istemiyorsanız, doğal alternatifler de mevcuttur. Erken ilkbaharda çimlerin üzerine ince bir kompost tabakası serpmek, örneğin toprağınıza değerli besin maddeleri katabilir. Organik çim gübreleri de satın alabilirsiniz.

Bugünün en iyi Scotts Green Max Gübre fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Eldiven giyen çimenlerin üzerinde gübre tutan biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Çimlerinizi düzenli olarak sulayın — Çimlerinizi özellikle yaz sıcağında düzenli olarak sulamalısınız. Çimlerinizin rehberlik için haftada yaklaşık bir inç suya ihtiyacı olacak ve güneşin çabalarınızı buharlaştırmaması için sabah ilk iş bunu yapmak isteyeceksiniz. Sulama sisteminizi buna uygun bir programa ayarlayın ve su tasarrufu yapmak için elinizden geldiğince yağmurdan yararlanın.

Taze çim tohumları ektiyseniz, sulama söz konusu olduğunda bunlara daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Zemin ilk önce nemli tutulmalı, günde 1-2 kez sulanmalı ve daha sonra çim 1-2 inç yüksekliğe ulaştığında daha az düzenli olarak sulanmalıdır.

Çimleri püskürten sprinkler

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Biçme makinenizden en iyi şekilde yararlanın — Biçme, çiminizin eşit ve sağlıklı görünmesini sağlamak için önemlidir, ancak aşırı kesmemeye dikkat edin. Uzun çimen yaprakları aslında kökleri güneşin zararlarından korur ve kök büyümesini de teşvik edebilir. Kesmeniz gereken yükseklik çim türüne bağlıdır. Soğuk mevsim otları kısa olmayı tercih ederken, sıcak mevsim otları uzun olmalıdır. Çimleri toplamda 1/3’ten fazla kesmemeye çalışın. Kulağa çılgınca geliyor, ancak optimum yükseklik yeşil büyümeyi teşvik edecek.

Biçme bıçaklarınızın durumunu kontrol etmek de önemlidir. Bunlar zamanla doğal olarak donuklaşacak ve çimleri kesmek yerine yırtacak. Yaprakların pürüzlü üst kısımları daha sonra kahverengiye veya beyaza dönüşebilir ve dağınık kaplama ile birleştiğinde çiminizin görünümünü bozar. Gerektiğinde bıçaklarınızı bileyin veya yeni bir başlangıç ​​için değiştirin.

Çimlerin üzerinde çalışan bir çim biçme

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Yabani otların üzerinde durun – Mahalledeki en yeşil bahçeye ulaşmanın yoluna yabani otların girmesine izin vermeyin. Bir kürekle göründükleri gibi yabani otları kazın – sadece kökleri yukarı çektiğinizden emin olun. Ellerinizi kirletmemeyi tercih ederseniz, çoğu bahçe mağazasında bulunabilen özel bir ot öldürücü ile tekil yabani otları da tedavi edebilirsiniz. Ot türünüze uygun olanı seçin ve yeterli korumayı kullandığınızdan emin olun.

Yabani otlar gerçek bir sorunsa ve geri gelmeye devam ederse, onları caydırmak için yabani ot öldürücü içeren bir gübreye de geçebilirsiniz. Çimlerinizde kimyasal kullanmak istemiyorsanız ama yine de ot sorununuz varsa mısır glüteni unu hem yabani otları öldüren hem de gübreleyen doğal bir alternatiftir.

Bugünün en iyi ot öldürücü fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Birisi çimenlerden bir ot kaldırıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Boşlukları doldurun — Benlerden nasıl kurtulacağınızı öğreniyorsanız veya çimlerinizde birkaç kahverengi leke varsa endişelenmeyin. Taze çim tohumu ile her türlü boşluğu kolayca doldurabilirsiniz. İlk olarak, tohumunuzun çiminizdeki çimle eşleştiğinden emin olun. Ardından, doldurmayı düşündüğünüz yerden ve toprağın üst ¼ inçine kadar ölü otları çıkarın. Artık çim tohumunuzu elinizle dağıtabilir, üzerini düzenli olarak ince bir toprak ve su tabakasıyla kaplayabilirsiniz.

Alternatif olarak, biraz yorgun görünüyorsa, tüm çiminizi ekebilirsiniz. Mevcut çimi kestikten sonra, bir tırmıkla çiminizin üzerine ince bir tabaka (¼ inç) toprak yayın. Daha sonra bir yayıcı ile taze çim tohumu dikmeye hazırsınız – bunları eşit olarak dağıttığınızdan emin olun. Tohumlar düştükten sonra döllenebilir ve sulanabilir. Ayrıca, elementlerden korunmalarına yardımcı olmak için tohumları malç veya kompostla kaplayabilirsiniz.

Çimenlikte bir yama üzerinde çim tohumunu tutan ve yayan bir el

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Toprağı havalandırın — Son olarak, yeşil çimen istiyorsanız toprağınızı sık sık havalandırın. Zamanla, yoğun yaya ile bahçenizdeki toprak sıkışacaktır. Bu, köklerin oksijen ve su almasını zorlaştırarak çimlerin gerilmesine neden olur. Toprağı havalandırarak çimleriniz daha iyi nefes alabilecek ve sonuç olarak gelişecektir.

Çimlerinizi havalandırmak için bir havalandırıcı kullanmalısınız, ancak ne zaman ve ne sıklıkla çim tohumu türünüze bağlıdır. Soğuk mevsim çimenleri ilkbahar veya sonbahar başında havalandırılmalı, sıcak mevsim çimenlerini ise ilkbahar sonu veya yaz başında havalandırmak en iyisidir. Çimleriniz zorlanıyorsa veya yüksek ayak trafiğine maruz kalıyorsa yılda bir kez havalandırın. Çimleriniz oldukça canlıysa 2-3 yılda bir yeterlidir.

Havalandırıcılar satın alabilir veya kiralayabilirsiniz ve onları biçme makineleri gibi itebilirsiniz. Bunun yaratabileceği farka şaşıracaksınız.

Bugünün en iyi çim havalandırıcı fiyatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Mekanik bir havalandırıcının yakından görünümü

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu ipuçlarını takip ederseniz, komşularınız kısa sürede çimlerinizi yansıtacak ve kıskançlıktan yeşillenecek. Sadece devam eden bakımın bir çimi sağlıklı tutmanın anahtarı olduğunu unutmayın, bu nedenle sürekli sonuçlar için yukarıdaki adımları tekrarlayın.


Daha fazla ekim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği (yeni sekmede açılır) ve ne zaman yapılacağı, patateslerin nasıl ekileceği ve saksıda domateslerin nasıl yetiştirileceği ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca ortancaların nasıl budanacağını, orkide bakımının nasıl yapılacağını ve hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da okumak isteyeceksiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir