6 Kablosuz Erişim Noktası Türü

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın

Günümüzde, WiFi-6 erişim noktaları eskisinden daha popüler. WiFi nesillerine göre WiFi 6 AP’ler, WiFi 5 AP’ler vb. olduğunu biliyoruz, ancak Kablosuz AP’lerin kaç tür sağladığını biliyor musunuz?

Bu yazıda, AP türlerini tartışalım.

  1. Uygulamalara Göre Bölünmüş: Ticari AP ve Enterprise AP

Ticari AP: Oteller, pansiyonlar, KTV’ler, süpermarketler, restoranlar ve diğer mekanlar gibi estetik gerektiren ve çok sayıda erişim kullanıcısı olan ticari ortamlar için uygundur. Aruba 500H Ağırlama WiFi-6 Erişim Noktaları gibi oteller için tasarlanmış Ağırlama Erişim Noktaları olduğunu biliyoruz.

Kurumsal seviye AP: Büyük işletmelerde, şirketlerde ve diğer yerlerde kullanıma uygundur ve yüksek güvenlik gereksinimlerine sahiptir. Ticari AP’ler işletmelerde de kullanılabilir. Cisco AP, Huawei AP, Aruba AP, Ruckus AP, vb. gibi birçok üretici bu tür bir AP sağlar.

ofiste erişim noktası yerleştirme

  1. Kurulum yöntemine göre bölünmüştür: Duvar İçi AP ve Tavan AP

Duvar içi AP: Duvar içi AP bazen panel tipi olarak adlandırılır. Kurulum sırasında duvara gömülmesi gerekir, bu nedenle genellikle yuvaları ayırmak gerekir. Bu tür AP kompakt bir görünüme sahiptir ve hızı genellikle 150Mbps veya 300Mbps’dir.

Tavan AP: Kurulum sırasında duvara girmeden doğrudan duvara veya tavana takılabilir. Görünüm değişkendir, tek frekans ve çift frekans vardır ve iletim hızı genellikle duvara monte AP’den daha yüksektir.

tavan ap

  1. Frekans bandına göre bölünmüş: Tek frekanslı AP ve Çift frekanslı AP

Tek frekanslı AP: Genellikle 2.4G’yi destekleyen kablosuz bir AP’yi ifade eder ve iletim hızı genellikle 150 Mbps ile 450 Mbps arasındadır, ancak tek frekanslı AP’nin parazit önleme özelliği nispeten zayıftır.

Çift bantlı AP: Aynı anda 2.4G ve 5.8G’yi destekleyen kablosuz bir AP’yi ifade eder. Kullanımdayken, mobil terminal, daha yüksek aktarım hızı ve daha büyük miktarda ekipman ile iki WiFi sinyali arayabilir.

Sıklık

  1. Gerekli denetleyiciye bölünür: Bağımsız AP ve Denetleyici Gerekli AP

Bağımsız AP: Çoğunlukla yüksek talepli ortamlarda kullanılır. Bai sertifikası elde etmek için genellikle kimlik doğrulama sunucuları veya kimlik doğrulama işlevlerini destekleyen anahtarlar gereklidir. Bu AP, özel bir kablosuz denetleyici gerektirir ve yalnızca kablosuz denetleyicinin yapılandırılması yoluyla kullanılabilir. Kendi başına yapılandırılamaz ve büyük ölçekli kablosuz dağıtım için uygundur. Bazı Cisco erişim noktaları, Cisco kablosuz denetleyicilerine ihtiyaç duyar.

Controller Needed AP çoğunlukla evlerde ve küçük ağlarda nispeten eksiksiz işlevlerle kullanılır. Genel olarak, tek bir cihaz erişim, kimlik doğrulama, yönlendirme, VPN, adres çevirisi ve hatta güvenlik duvarı işlevlerini uygulayabilir.

cisco ap ve denetleyici

  1. Ağ standartlarına göre bölünmüştür: IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ax, vb.

Farklı standartlara göre, erişim noktaları farklı frekans bandı sağlayacaktır.

Nesil kablosuz 4 kablosuz 5 WiFi 6 WiFi 6E
Protokol 802.11n 802.11ac 802.11ax 802.11ax
Çıktığı tarih 2009 2013 2018 2020
Frekans bandı 2.4GHz, 5GHz 5GHz 2.4GHz, 5GHz 4GHz, 5GHz ve 6GHz
  1. Ortama Bölünmüş: İç Mekan AP ve Dış Mekan AP

Şiddetli hava koşulları, yüksek sıcaklık iklimi, aşırı soğuk hava ve çeşitli zorlu ortamlar gibi zorlu ortamlara uyum sağlamak için dış mekan erişim noktalarının daha sağlam ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanması gerekir, ayrıca sinyal gereksinimleri de daha yüksektir. daha geniş iletilmesi gereken sinyal aralığı olarak. Nispeten güvenli iç ortam, böylece iç mekan erişim noktalarının bu işlevleri sağlaması gerekmez.

Wireless_ap_outdoor

Başka AP türleriniz var mı? Fikrinizi bırakmaya hoş geldiniz.

İlgili konular:

WiFi 6E nedir?

Wi-Fi 6 Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Soru

Alıcı Kılavuzu: Bir Erişim Noktası Seçerken 4 Yanlış Anlama

İç Mekan ve Dış Mekan İçin Öne Çıkan Kablosuz AP’ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.