6 Farklı Kablosuz Ağ Türü

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın

İster evde ister projede olsun, kablosuz ağın her yerde uygulamaları var. Kablosuz ağ nasıl kurulur? Birçok arkadaşın projede ilgili soruları olabilir. Bu yazıda, altı kablosuz ağ türünü tartışalım.

Ağ 1: Ev kablosuz ağı

Ağ şeması:

ev kablosuz ağ

Bu tipik bir ev kablosuz ağıdır. Bu ağda NAT, biri kablosuz yönlendiricide ve diğeri optik modemde olmak üzere iki kez yapılır. Kablosuz yönlendirici, kablolu sinyali kablosuz bir Wi-Fi sinyaline dönüştürür.

Kablosuz yönlendirici ayrıca geçiş moduna ayarlanabilir ve optik modemde DHCP gerçekleştirilir, böylece kablosuz yönlendirici NAT olmadan yalnızca Katman 2 şeffaf iletimi yapar.

Ağ Oluşturma 2: Geçici ağ mimarisi

Ağ şeması:

Özel

Resim kullanıcıları, LAN iletişimini gerçekleştirmek için diğer kablosuz terminallere bağlanmak için kullanılabilen bir dizüstü bilgisayarda (Win7’nin üzerindeki sistem) bir kablosuz ağ oluşturabilir.

Ağ Oluşturma 3: Küçük ve orta ölçekli işletmeler için kablosuz ağ

Ağ şeması:

smb kablosuz ağ

Kablosuzun üç önemli bileşeni: kablosuz AP, kablosuz denetleyici ve POE anahtarı. Önceki ağ oluşturma yöntemi aynı zamanda geleneksel küçük ve orta ölçekli işletmelerin kablosuz ağ oluşturma yöntemidir.

Ağ İletişimi 4: Büyük ölçekli kablosuz ağ mimarisi

Ağ şeması:

Büyük ölçekli kablosuz ağ mimarisi

Üçüncü ağ oluşturma yöntemi gibi, ölçek ve ekipman yükseltilir ve ekipman seçimi gerçek projelerdeki üçüncüden daha yüksektir.

Ağ 5: WDS kablosuz köprü ağı

Ağ şeması:

WDS kablosuz köprü ağı

Köprüleme, esas olarak iki ağın kablosuz aracılığıyla birbirine bağlanmasını gerçekleştirir. Önceki makale size dış mekan AP’lerini tanıttı ve geleneksel dış mekan AP’leri köprü moduna ayarlanabilir. Tabii ki, dış mekan AO’yu köprü olarak kullanmanın maliyeti çok yüksek. Genel olarak, üreticilerin kablosuz köprüleme için özel ağ köprüsü ekipmanı vardır. Fiyat nispeten daha düşüktür ve köprüleme mesafesi daha uzundur.

Köprü ağı iki türe ayrılır: noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya. Yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi, çok sayıda erişim noktası olan senaryolarda, AP’lerin/köprülerin sayısını kaydetmek için noktadan çok noktaya ağ kullanılması önerilir.

Üretim ortamında, düşük sinyal zayıflamalı WDS köprü ana taşıyıcısı olarak 2.4GHz frekans bandının ve kullanıcı terminal erişimini gerçekleştirmek ve en iyi kapsama etkisini elde etmek için paraziti azaltmak için 5GHz frekans bandının kullanılması tavsiye edilir.

Ağ 6: MESH ağ iletişimi

Kablosuz Ağ Ağı (Kablosuz Ağ Ağı, WMN), birden fazla AP’yi bağlamak için kablosuz bağlantılar kullanan ve son olarak bir veya iki kök düğüm aracılığıyla sınırlı bir ağa erişen, ağ dinamik, kendi kendini organize eden, kendi kendini yapılandıran bir kablosuz ağı ifade eder.

Ağ mimarisi şekilde gösterilmiştir:

örgü kablosuz ağ-1

Kablosuz AP’ler arasında, kablosuz tek nokta hatası sorununu çözen artıklık vardır.

örgü kablosuz ağ-2

Kırmızı noktalı çizgi, Mesh ana taşıyıcı bağlantısını temsil eder ve daire, kullanıcı erişim sinyali kapsamını temsil eder.

MESH mimarisi ağ iletişimi esas olarak depolama ortamlarında veya fabrikalarda kullanılır: bu tür sahneler geniş bir alana sahiptir ve kablolama gerektirmez. Yalnızca MESH mimarisi ağı kullanılabilir. AP MESH moduna, otomatik anlaşmaya, ağ oluşturma ve veri dönüşüne, uç AP’ye ayarlanmıştır Sadece kablolu ağa bağlanın, kablolama işini azaltın ve aynı zamanda bağlantı yedekliliği işlevine sahip olun.

Farklı görüşleriniz varsa yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Kablosuz ürünler sipariş etmek ister misiniz? Bize hoş geldiniz:

İç Mekan Erişim Noktaları

Açık Erişim Noktaları

Uzaktan Erişim Noktaları

KOBİ Erişim Noktaları

WLAN Denetleyicileri

Kablosuz Köprüler

İlgili konular:

Kablosuz Satıcı Karşılaştırması: Ubiquiti vs Meraki vs Aruba

Neden WiFi 6 Yönlendiricilere Yükseltmelisiniz?

WiFi Booster VS WiFi Extender: Aralarında Herhangi Bir Fark Var mı?

WLAN Hakkında Sıkça Sorulan 5 Soru

Kurumsal Wi-Fi Vs. Ev Wi-Fi’si

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.