5 basit adımda fayans nasıl derzlenir

5 basit adımda fayans nasıl derzlenir

Banyonuza çekidüzen vermek veya şık bir mutfak backsplash eklemek istiyorsanız, fayansları doğru şekilde nasıl derleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Derz, karoların yüzeye yapıştırılması ve nem ve küften korunması için gereklidir.

Hepsinden iyisi, fayansların nasıl düzgün bir şekilde derleneceğini bilmek güzel seramik, cam veya taş karolarınızı öne çıkaracaktır.

En heyecan verici görev olmasa da, fayansların nasıl derzleneceğini öğrenmek göründüğü kadar zor değildir. Aslında, bu beş basit adımla kendiniz yapmak hızlı ve kolaydır. Dahası, sizi profesyonel bir kiremitçi çağırma zahmetinden (ve masrafından) kurtaracaktır.

Bu nedenle, fayans stilinizin parlamasını istiyorsanız, fayansları bir profesyonel gibi nasıl derleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Fayans nasıl derzlenir

Neye ihtiyacın olacak

Küçük kova

harç tozu

Karıştırma çubuğu

Derz yayıcı/mala

Derz dolgu macunu

Bez/mikrofiber havlu

Başlamadan önce, her zaman kiremit derzini temizlemeniz, toz, kalıntı veya yapıştırıcıyı temizlemeniz önerilir. Derz dolgu yapılırken amaç, düzgün bir görünüm için mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmektir.

1. Renginizi seçin ve harcınızı karıştırın

Harcı bir kovada karıştırma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Alanınıza uygun harç rengini seçtikten sonra, toz harcı eklemeden önce bir kovaya biraz su dökün. Harç tozunu tahta bir çubukla karıştırmaya başlayın, karıştırırken yavaş yavaş daha fazla toz ekleyin. Çırpılmış dondurma kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Kendinize biraz zaman kazandırmak istiyorsanız, tozu tek başına satın almaktan daha pahalı olsa da önceden karıştırılmış harç satın alabilirsiniz.

İPUCU: Çok fazla su eklemeyin. Ne kadar az su kullanırsanız, harç kıvamı ve mukavemeti o kadar iyi olur.

2. Harcı karolara uygulayın

Fayans üzerine harç uygulanması

Karoya harç uygulama (Resim kaynağı: Shutterstock)

Daha sonra, bir derz yayıcı veya kauçuk mala kullanarak harcı karolarınıza uygulayın. Harcın karolar arasındaki boşluklara 45 derecelik bir açıyla işlenmesi ve geniş yaylar yapılması önerilir. Ardından, gerektiğinde ek harç uygulayarak, harcı karolar arasındaki tüm derzlere tamamen işleyin. Derz dolgusunu düzgün bir şekilde tamamlamadan çabuk kurumasını önlemek için harcı küçük bölümler halinde uygulamak en iyisidir. Derz doldurma görevlerinizi halletmek için Kingkou Üretan Kauçuk Harç Şamandırası 4″ x 10-1 / 2″ Soft Grip Saplı (15 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) önerebiliriz.

İPUCU: Fayanslarınızı derzlemeye başlamadan önce, nasıl görüneceğini görmek için önce küçük bir alanda bir alıştırma yapmak en iyisidir.

3. Fayansları temizleyin

Sarı sünger ile fayans temizleme

Fayansları sarı süngerle temizleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bitirdikten sonra, karoları temizlemeden önce harcın yaklaşık 10 dakika veya paket üzerinde önerilen süre kadar kurumasını bekleyin. Ardından, karoların yüzeyindeki fazla harcı hafifçe silmek için nemli bir sünger kullanın. En iyi sonucu elde etmek için karoları iyice temizlemek için dairesel hareketlerle silin. Bunu yapmak için bir bez veya havlu da kullanabilirsiniz.

İPUCU: Önerilen kuruma süreleri için daima paket üzerindeki talimatlara bakın. Bazı harçlar daha fazla veya daha az zaman gerektirebilir.

4. Harcı kapatın

Fayans üzerinde sızdırmazlık harcı

Fayans üzerinde sızdırmazlık harcı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Banyo veya mutfaklarda, fayanslarınızı su geçirmez hale getirmek için derzleri derz dolgu macunu ile kapatmanız gerekecektir. Ekstra güç için derzleri iki uygulama ile kapatın ve karodaki damlamaları temiz bir havlu veya bezle silin.

İPUCU: Uygulamadan önce her zaman derz dolgu macunu üzerindeki talimatları okuyun. Homax 9324 22 oz tavsiye edebiliriz. Ek koruma için Silikon Harç Kapatıcı (15 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

5. Kurumaya bırakın

Banyo karoları

Banyo fayansları (Resim kaynağı: Shutterstock)

Fayansları parlatmak için cilalamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Artık taze harçınızı uyguladığınıza göre, kirlenmediğinden veya lekelenmediğinden emin olmanız gerekir. Bu durumda, lekelerden kurtulmak için yer karolarındaki derzleri nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ne tür harç alabilirsiniz?

Harç aracı ve kova

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Hangi proje için ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak alabileceğiniz dört ana harç türü vardır. Çoğu seçenek, suyla karıştırmanız gereken toz halinde gelir, ancak önceden karıştırılmış küvetleri de bulabilirsiniz.

Epoksi harç – Bu, banyo karoları veya yüksek düzeyde su direncine ihtiyaç duyan alanlar için daha etkilidir. Epoksi harç da diğer türlere göre daha pahalıdır ancak daha etkilidir.

Çimento esaslı harç – Bu esas olarak DIY karo projeleri için kullanılır ve çalışması daha kolaydır. Epoksi harç kadar güçlü değil, daha kullanıcı dostu.

Lateks modifiyeli kumlu çimento harcı — Çimento harcına benzer, ancak tezgahlar için harika olan yapıştırma özelliklerine sahiptir.

Kalafat harcı – Tipik olarak, bu bir tüp içinde gelir ve elle veya bir doldurma tabancasından sıkılır. Bu, garip, ulaşılması zor köşeleri derzlemek için idealdir.

Zımparalanmış ve zımparalanmamış harç

Bir başka büyük farklılaştırıcı, zımparalanmış ve zımparalanmamış harçtır. Epoksi veya çimento bazlı harç kullansanız da her ikisi de mevcuttur, ancak zımparalanmış harç karışımda kum içerecek ve bu da derzlerin kurudukça büzülmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, zımparalanmış harç daha kaba bir kıvama sahiptir, bu nedenle duvar karosu gibi uygulamalar için çekici değildir. Zımparalanmamış harç ayrıca dikey yüzeylere daha iyi yapışır ve ayrıca en iyi 1/8 inç veya daha az kalınlıktaki derzlerde kullanılır. Genel olarak, aşınmaya ve yıpranmaya daha iyi dayanacağı için zeminlerde zımparalanmış harç kullanılmalıdır.

Artık harç nasıl atılır?

Plastik bir çöp kutusunu çöp torbasıyla hizalayın ve harç suyunu içine dökün. Harcın gece boyunca sertleşmesine izin verin ve fazla suyu dökün. Ardından sertleşmiş harcı çöp kutusuna atabilirsiniz.

Bugünün en iyi fayans temizleyici fiyatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir