3 kolay adımda karpuz nasıl kesilir

Rinsing a watermelon

Bir yaz gününde soğuk karpuz yemekten daha ferahlatıcı bir şey yoktur ve karpuzun nasıl kesileceğini bilmek işe yarayabilir.

Kavunlar sadece tatlı ve sulu olmakla kalmaz, aynı zamanda bizi sulu tutan %92 oranında su içerirler. Dahası, antioksidanlar, A ve C vitaminleri gibi temel besinlerle yüklüdürler ve düşük kalori yoğunluğuna sahiptirler, bu da onları sağlıklı bir atıştırmalık yapar.

Ancak bir karpuzun nasıl doğru şekilde kesileceğini bilmek biraz zor. Dahası, temizlemek için yapışkan bir pislik ile sonuçlanmak istemezsiniz, yoksa meyve sineklerinden nasıl kurtulacağınızı bilmeniz gerekir. Öyleyse, şık bir şekilde servis yapmak istiyorsanız, işte üç kolay adımda karpuz nasıl kesilir.

karpuz nasıl kesilir

1. Durulayın ve her iki ucunu kesin

Karpuz durulama (Resim kaynağı: Shutterstock)

İlk olarak, dilimlerinize bulaşabilecek bakterileri temizlemek için karpuzunuzu su altında durulayın. Ardından, en iyi kesme tahtalarından birinin üzerinde büyük bir tırtıklı bıçak veya keskin bir şef bıçağı ile uçları kesin. Bu size karpuzun geri kalanını keserken dinlendirebileceğiniz güzel bir düz yüzey sağlar. Ancak bıçağınız körelmişse, en iyi sonucu almak için bıçağı nasıl keskinleştireceğinizi okuduğunuzdan emin olun.

2. Kavunu ikiye bölün

Karpuzu ikiye kesmek

Karpuzu yarıya indirmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, kavunu dikkatlice ikiye bölün. Bu biraz zor olabilir, ancak en iyi yöntem, yukarıdan aşağıya doğru çalışarak uzunlamasına dilimlemeden önce bir kesik ucunda durmaktır. Sadece yarısını yemek istiyorsanız, kalan yarısını streç filme sarın ve buzdolabında saklayın.

3. Karpuz üçgenlerini kesin

Karpuz üçgenlerini kesmek

Karpuz üçgenlerini kesmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kama parçalarını kesmek için, kavunun yarısını kesme tahtasına koyun ve çeyrek yapmak için ortadan dikey olarak dilimleyin. Daha sonra servis yapmadan önce dörde bölünmüş kavun boyunca 1 ila 1½ inçlik dilimler kesin. Alternatif olarak, iki veya üç dilimi üst üste istifleyebilir, sağlam olduklarından emin olabilir ve yığının tepesinden altına ikiye bölebilirsiniz. Baton yapmak istiyorsanız uzunlamasına, küp şeklinde ise çapraz olarak dilimleyin.

karpuz nasıl soyulur

karpuz soymak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Karpuz kabuğunu tamamen çıkarmak istiyorsanız bunu yapmanız çok kolay. Her iki ucunu da dilimleyin ve bir kesik ucun üzerinde durmadan önce kavunu çapraz olarak yarıya bölün. Ardından keskin bıçağınızı alın ve kabuğunu çıkarmak için aşağı doğru kesmeye başlayın. Tüm cilt çıkarılana kadar bunu kavunun çevresinde yapmaya devam edin. Dilimlerinizi normal şekilde kesmeden önce kalan beyaz kabukları kesin.

karpuzun olgunlaştığı nasıl anlaşılır

Marketten karpuz alırken hangisinin olgun olduğunu nasıl anlarsınız? En iyi ipucu, ekleminizle kabuğuna dokunduğunuzda veya vurduğunuzda derin, boş bir ses çıkardığını kontrol etmektir. Karpuzun alt kısmı veya ‘tarla lekesi’ sarı olmalı ve kabuğu kolayca ezilmemeli veya çizilmemelidir. Daha ağır karpuzlar olgun olduklarını gösterirken, olgunlaşmamış bir karpuz daha hafif ve daha az sağlam hissedecektir.

Kesilmiş karpuz ne kadar sürer?

Karpuz dilimleri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Karpuzunuzu kestikten sonra hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklayın ve üç ila beş gün içinde tüketin. Bütün bir karpuz, oda sıcaklığında yaklaşık bir hafta ve buzdolabında iki haftaya kadar saklanabilir. Ancak biraz su kaybetmeye başladığını göreceksiniz.


Evde yetiştirilen meyvelerden hoşlanıyorsanız, çilek yetiştirmeyi, saksıda domates yetiştirmeyi ve lezzetli yemekler için patates yetiştirmeyi öğrenin.

Bugünün en iyi Doğrama Tahtaları ve Rafları fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.