3 adımda bir gömlek düzgün bir şekilde nasıl katlanır

3 adımda bir gömlek düzgün bir şekilde nasıl katlanır

İster iş gömleğiniz olsun, ister hafta sonu için favori bir gömleğiniz olsun, bir gömleği düzgün bir şekilde nasıl katlayacağınızı bilmek faydalıdır. Bu, dolap veya çekmece alanınız kısıtlıysa ve gömleklerinizi düzenli bir şekilde saklamanız gerekiyorsa da geçerlidir. Ne de olsa, temiz bir gömleği ütüledikten sonra ihtiyacınız olan son şey daha fazla kırışıklık!

Ek olarak, bir gömleği düzgün bir şekilde katlamak, seyahat ederken, onları seyahat çantanıza veya valizinize sorunsuz bir şekilde sığdırmak istediğinizde kullanışlıdır.

Tıpkı lastikli bir çarşafı nasıl katlayacağınızı öğrenmek gibi, bir gömleği düzgün bir şekilde nasıl katlayacağınızı bilmek de ilk başta zor görünebilir. Ama aslında bunu yapmak o kadar da zor değil ve sadece birkaç kolay adımda hızlı bir şekilde yapılabilir. Yani kırışık gömleklerden sıkıldıysanız, işte bir gömleği üç adımda düzgünce katlamanın ve keskin görünmenin yolu.

Burada işiniz bittiğinde, giysilerdeki yağ lekelerini mahvetmeden nasıl çıkaracağınızı da kontrol edin ve kan lekelerini hızlı bir şekilde nasıl çıkaracağınızı öğrenin. Ayrıca, sürekli yıkanıyorsanız, bu 3 tüyo, çamaşır yıkama gününü hızlandıracaktır.

gömlek nasıl katlanır

Yüzeye düz bir şekilde yerleştirilmiş gömlek (Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Düğmeli gömleği düz bir yüzeye koyun

İlk olarak, düzgün bir şekilde katlamayı kolaylaştırmak için gömleğin tüm düğmelerini yukarı kaldırın. Temiz bir masa, yatağınız veya size bolca alan sağlayan diğer düz alanlar gibi bir yüzeyde biraz boşluk bırakın. Ardından, gömleği kolları açık olacak şekilde ön tarafı aşağı bakacak şekilde yatırın ve daha düzgün bir kat için elinizle kırışıklıkları düzeltin.

İPUCU: Kusursuz bir hizalama istiyorsanız, gömleğin ortasına yerleştirmek için bir karton şablon veya tahta bir tahta kullanabilirsiniz. Bunları genellikle yeni bir gömlek aldığınızda gömlek çantalarında bulursunuz, ancak her zaman dergi gibi sağlam bir şey kullanabilirsiniz.

Gömleğin kolları katlanır

Gömleğin kolları katlanır (Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Gömleğin yanlarını katlayın

Ardından, gömleğin sağ tarafını sırtın ortasına katlayın. Bunu omuz ve etek ucunu kavrayarak yapın, ardından ortadaki dikey çizgiye katlayın. Ardından, manşonu, iç kenar doğrudan yan kenarın üzerine gelecek şekilde katlayın. Bu adımı gömleğin diğer tarafında da tekrarlayın, kenarı ortaya doğru katlayın ve ikinci manşonu birinci manşonun üstüne gelecek şekilde kapatın.

katlanmış gömlek kuyruğu

Katlanmış gömlek kuyruğu (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Kuyruğu gömleğin üzerine katlayın

Ardından, gömleğin arka ucunu kolların manşetlerinin üzerine katlayın. Bu, gömleğin alt kısmında düzgün ve eşit bir kenar oluşturmalıdır. Daha sonra, üst manşonun alt manşonla örtüştüğü yerin hemen altına oturmak için bu alt kenarı ortaya doğru katlayın.

Son olarak, düzgün bir şekil elde etmek için kalan üst yarısını gömleğin arka ucunun üzerine katlayın.

Gömleğiniz şimdi düzgün, kare şeklinde olmalı ve yaka üst kenardan dışarı fırlamış ve düğmeler ortada mükemmel bir şekilde ortalanmış olmalıdır.

Bir gömleğin nasıl katlanacağını bilmek için diğer ipuçları

Gömlekleri nişasta ile ütülemek

Kolalı gömlek ütüleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

— Gömleklerinizi düzgünce katladıktan sonra çekmeceye yığmamaya çalışın. Özellikle en sevdiğiniz gömleği bulmak için ortalığı karıştırıyorsanız, ortalık karışmaya başlayabilir!

— Eski moda gelebilir ama gömleklerinizi ütülerken kola kullanmak, katladığınızda kırışmasını önleyecektir. En iyi sonuçlar için Mary Ellen Products Clear Boyutlandırma Alternatif Nişasta, Kokusuz (14 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) önerebiliriz.

Bugünün en iyi Ütü Masaları ve Örtüleri fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir