Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Modem ve Router
 4. »
 5. 100M Fiber Geniş Bant Kapsamında Ağımı Hızlandırmak İçin Gigabit Yönlendiriciler Kullanabilir miyim?

100M Fiber Geniş Bant Kapsamında Ağımı Hızlandırmak İçin Gigabit Yönlendiriciler Kullanabilir miyim?

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
2

Bazı arkadaşlar evde internet hızının iyi olmadığını bildirdiler, router değiştirilerek bu sorun çözülebilir mi? 100M fiber optik geniş bant ile ağ hızını artırmak için gigabit yönlendiriciyi değiştirebilir miyim?

Aslında 100M geniş bant kullanırken gigabit yönlendiriciye geçmek kablolu ağın hızını artıramaz ancak kablosuz ağın hızını artırabilir. Ağ hızının iyileştirilip iyileştirilemeyeceği, yönlendiricinin ağ hızının darboğazı olup olmadığına bağlıdır.

Şu anda ailemizin ana geniş bandı ev için fiberdir ve ana ağ oluşturma yöntemi optik modemi yönlendiriciye bağlamaktır. Yönlendirici, aile içinde dahili LAN oluşturmak için tüm ağın çekirdeğidir. Ama aslında denilebilir ki, evin içinde sadece birleşik bir dışa aktarma olan, kablolu bir ağ ve bir kablosuz ağ olan bir ağ vardır.

lif

Kablolu ağ hızının analizine göre, yalnızca kablosuz yönlendiricinin değiştirilmesi kablolu ağ hızını etkili bir şekilde artıramaz. Kablolu ağ yapılandırması açısından aslında dört ana darboğaz vardır:

Bunlar optik modemin WAN bağlantı noktası bant genişliği, optik modemin LAN bağlantı noktası ve yönlendiricinin kendisinin ve yönlendiricinin WAN/LAN bağlantı noktasıdır. Ayrıca bilgisayarın ağ kartında da olabilir.

Kablolu ağın desteklenen çeşitli hızları:

 • Optik modemin dışa aktarma bant genişliği sınırı (operatör tasarımı 100M’dir)
 • Optik modemin fiziksel bağlantı noktası sınırı (155MWAN bağlantı noktası) 100M LAN bağlantı noktası (gerçek iletim hızı yaklaşık 90Mbps’dir)
 • 100M yönlendiricinin WAN/LAN bağlantı noktası (100M ağ kartının iletim hızı yaklaşık 90Mbps’dir)
 • Bilgisayarın 100M ağ kartı (iletim hızı yaklaşık 90Mbps’dir)

100M geniş bant altında optik modem LAN, 100M yönlendirici LAN/WAN ve bilgisayar ağ kartının darboğazının 90Mbps civarında olduğu görülebilir. Başka bir deyişle, 100M ağının iletim üst sınırı yaklaşık 90 Mbps’dir ve bu sadece bir gigabit yönlendiriciyi değiştirerek çözülemez. Optik modem ve bilgisayarın ağ hızı darboğaz sınırı. Bu nedenle, kablolu ağ için gigabit yönlendiricinin değiştirilmesi gerekli değildir ve ağ hızını artırma etkisi olmayacaktır.

Gigabit kablosuz yönlendiricinin değiştirilmesi, ev kablosuz ağının iletim hızını artırabilir. İnternete erişmek için çoğunlukla cep telefonlarını kullanan kullanıcılar için, gigabit kablosuz yönlendiricinin değiştirilmesi önerilir.

yönlendirici

100M geniş bant altında kablosuz ağın her cihazının koşulları aşağıdaki gibidir:

 • 100M optik modem: WAN bağlantı noktası 155M iletir, ancak operatör bunu 100M, LAN bağlantı noktası 100M ile sınırlar, ancak performans iletim hızını yaklaşık 90Mbps olarak belirler. Optik modemin fiziksel iletim darboğazı 90Mbps civarındadır.
 • Gigabit yönlendirici: WAN/LAN Gigabit, iletim hızı darboğazı yaklaşık 900Mbps’dir. Kablosuz desteği 802.11ac protokolü, çift kanallı wifi iletimi 867Mbps’yi destekler.
 • Gigabit yönlendiriciler altındaki cep telefonları: cep telefonları 802.11ac protokolünü destekler ve 5G wifi ağlarında 433.3 Mbps’yi destekleyebilir (cep telefonlarında yalnızca tek kanallı wifi bulunur);

Genel olarak, Gigabit yönlendiricideki ve 100M optik modemdeki cep telefonunun hız darboğazı optik modemin kendisidir ve maksimum indirme hızı yaklaşık 90Mbps’dir.

 • 100M yönlendirici: WAN/LAN bağlantı noktası 100M’yi destekler, iletim hızı darboğazı yaklaşık 90 Mbps’dir, kablosuz yalnızca 802.11g/n’yi destekler ve 2.4G WiFi, çift wifi altında 144.4 Mbps iletim hızını destekler.
 • 100M yönlendiricinin altındaki cep telefonu: sadece 802.11g/n protokolünü başlatabilir ve 2.4G wifi altındaki tek kanallı wifi anten alımı yalnızca 72.2Mbps iletim bip sesine ulaşabilir.

100M yönlendirici artı 100M optik modem üzerindeki genel cep telefonunun hız iletim darboğazı cep telefonudur ve maksimum indirme hızı yalnızca 72.2Mbps’ye ulaşabilir.

Karşılaştırıldığında, 100M yönlendiricinin cep telefonu indirme hızı, cep telefonunun gigabit yönlendiricideki maksimum indirme hızı kadar iyi değildir ve gigabit kablosuz yönlendiricinin değiştirilmesi kablosuz ağın hızını artırabilir.

ağ

Özet

Sonuç olarak, gigabit yönlendiriciyi 100M geniş bant altında değiştirmek kablolu ağın hızını artıramaz, ancak kablosuz ağın indirme hızını artırabilir. İnternete erişmek için esas olarak bir bilgisayar kullanıyorsanız, gigabit yönlendiriciyi değiştirmeniz gerekmez. İnternete erişmek için esas olarak bir cep telefonu kullanıyorsanız, gigabit çift bantlı kablosuz yönlendiriciyi değiştirmeniz önerilir.

İlgili konular:

ISS bir WiFi Modem Sağlarsa Kablosuz Yönlendirici Almalı mıyım?

5G Yönlendirici nedir?

Erişim Noktası mı yoksa Kablosuz Yönlendirici mi? Düşünmeniz Gerekenler

Anahtarları Fiber Optik Bağlantı Noktalarıyla Bağlamayla İlgili 3 SSS

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir