10 kolay adımda Dyson elektrikli süpürge nasıl temizlenir

10 kolay adımda Dyson elektrikli süpürge nasıl temizlenir

Dyson elektrikli süpürgenin nasıl temizleneceğini bilmek, güvenilir temizleyicinizi kısa sürede yeniden çalıştırabilir ve ömrünün uzamasına yardımcı olabilir. En iyi çamaşır makineleri ve en iyi bulaşık makineleri gibi çoğu temizlik cihazında olduğu gibi, bu makinelerin ara sıra biraz TLC’ye ihtiyaç duyduğunu unutmak kolaydır. En iyi elektrikli süpürgeler istisna değildir.

Dyson’ınızı temizlemek için zaman ayırmazsanız, performansı üzerindeki etkisini fark edeceksiniz. Emme ve genel toplama gecikmeye başlayacaktır. Vakumunuz ayrıca havalandırmakta zorlanarak garip bir ses çıkarmasına veya hatta tamamen kesilmesine neden olabilir.

Endişelenmeyin – burada, bir çubuk, silindir veya dik modeliniz olsun, Dyson elektrikli süpürgenizi temizlemek için yapmanız gerekenleri tam olarak açıklayacağız.

Veya Dyson’ımın neden iyi çalıştığını öğrenin, ancak başka bir şeye geçiyorum.

Dyson elektrikli süpürge nasıl temizlenir

Dyson elektrikli süpürgeyi temizlemek için gerekenler

• Mikrofiber bez• Bulaşık sabunu• Beyaz saf sirke (isteğe bağlı) • Makas

1. Cihazın fişini çekin — Güvenlik yumruğu, gerekirse cihazın fişini çektiğinizden emin olun.

2. Kutuyu boşaltın — Toz kutusunu dolduğunda genellikle yaptığınız gibi çıkarın ve kalıntıları boşaltın. Dyson elektrikli süpürgelerin tümü torbasızdır, bu nedenle alerjileri ve dağınıklığı önlemek için mümkünse bunu dışarıda yapın. Teneke kutuyu iyice salladığınızdan ve görünür tıkanıklıkları çıkardığınızdan emin olun.

Çoğu kablosuz modelin bidonları, tutamağın yanında bulunan kırmızı bir tetik/düğme kullanılarak serbest bırakılabilir, ancak emin değilseniz kılavuzunuza bakın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Bidonu yıkayın ve temizleyin — Artık nemli bir mikrofiber bez kullanarak bidonun içini temizleyebilirsiniz. Bidonu suya batırmayın ve deterjan veya herhangi bir temizlik kimyasalı kullanmayın. Bununla birlikte, herhangi bir garip aralığa ulaşmak için basınçlı hava kullanabilirsiniz, ancak bunu dışarıda yaptığınızdan emin olun.

Dyson V11 teneke kutu nemli bir mikrofiber bezle temizleniyor

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Filtreyi çıkarın — Teneke kutu kururken, filtreyi çözmenin zamanı geldi. Vakum filtreniz önemli bir bileşendir – esas olarak toz ve polen gibi tüm büyük parçacıkları yakalar ve motoru korumak ve havaya salınmasını önlemek için bunları vakumunuzun içinde tutar. Düzenli kullanımda, bu filtre kaçınılmaz olarak tozla kaplanacak ve tıkanacaktır ve temizlenmesi gerekecektir.

Kablosuz bir model kullanıyorsanız, filtre genellikle tutamağa en yakın uçta bulunur. Dik bir modele sahipseniz, genellikle kutunun üstünde ve bazen de zemin başlığının topunda ikinci bir tane bulunur – her ikisinin de temizlenmesi gerekir. Çöp kutusunun üstünde bir teneke kutu modelinin filtresi bulunur. Emin değilseniz, kılavuzunuza bakın.

Dyson V11 kablosuz elektrikli süpürgeden filtre çıkarılıyor

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Filtreyi yıkayın ve kurumaya bırakın — Ayrıldıktan sonra filtreyi dikkatlice dışarı çıkarın ve bir çöp kutusunun üzerindeki tozları temizleyin — çoğunluğu çıkarmak için hafifçe vurabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, filtreyi içeriye getirin ve kalan tozu temizlemek için soğuk, akan su altında elle hafifçe ovalayarak durulayın.

Şimdi ılık suyla doldurun, açıklıkları elinizle kapatın ve son durulama için hafifçe sallayın. Suyu boşaltın ve su berrak akana kadar tekrarlayın. Ardından fazlalığı gidermek için filtreyi sallayın ve en az 24 saat havada kurumaya bırakın. Değiştirmeden önce filtrenin tamamen kuru olduğundan emin olun.

Lavaboda yıkanan Dyson elektrikli süpürgenin filtresi

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Fırça rulosunu çözün — Şimdi fırça rulosunun etrafına dolanan uzun tüylere dikkat etme zamanı. Bir makas alın (ideal olarak manikür makası) ve bunları çıkarmak için çubuk boyunca kesin. Elektrikli süpürgeye zarar verebileceğinden, tüyleri çekmediğinizden veya serbest bırakmadığınızdan emin olun. Düzeltirken de kıllara zarar vermemeye dikkat edin.

Bazı Dyson elektrikli süpürgelerde, fırça rulosuna erişmek için tabanı çıkarmanız gerekebilir. Bunu düz uçlu bir tornavida veya madeni para kullanarak yapabilirsiniz. Bu arada vidaları güvende tuttuğunuzdan emin olun. Buradayken fırça rulosu bölmesini temizlemek için nemli bir mikrofiber bez kullanmalısınız.

Dyson V11 elektrikli süpürgenin fırça rulosu

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Hortumda tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin — Dyson elektrikli süpürgeniz top oynamayı aniden durdurduysa, bir tıkanıklıkla uğraşıyor olabilirsiniz. Hortumu çıkarın ve durumun böyle olup olmadığını kontrol edin. Paspas sapı gibi uzun ve ince bir şeyiniz varsa, tıkanıklığı gidermek için itebilirsiniz.

Bunu başaramazsanız, durulamadan önce hortumu biraz beyaz damıtılmış sirke ile birlikte ılık suda 10 dakika bekletin. Bu tıkanıklığı gidermelidir. Tamamen kuruması için dışarıda bırakın.

Elektrikli süpürgeniz varsa, tıkalı olmadığından emin olmak için kutu ile hortum arasındaki deliği kontrol etmeye değer.

Dyson V11 elektrikli süpürgenin hortumundan bakmak

(Resim kaynağı: Gelecek)

8. Ekleri temizleyin — Eklerinizi de bir kez daha vermeyi unutmayın. Aralıklı aletinizi veya mini motorlu aletinizi sık sık kullanıyorsanız, bunların gözden geçirilmesi gerekecektir.

Elle veya ana fırça rulosunda yaptığınız gibi, aletlerdeki tozu ve sıkışan kılları hemen temizleyin. Ardından ataşmanları nemli bir mikrofiber bezle silin.

9. Dış yüzeyi silin — Son bir dokunuş olarak, nemli bir mikrofiber bez kullanarak Dyson elektrikli süpürgenizin dışını silin.

10. Her şeyi kurumaya bırakın ve yeniden monte edin — Yeniden monte etmeden önce her şeyin kuruması için en az 24 saat verin.

İşte bu kadar — Dyson elektrikli süpürgeniz yeniden çalışmaya hazır olmalıdır. Zaman içinde bakımının üstünde tutmayı unutmayın.

Dyson elektrikli süpürgemi ne sıklıkla temizlemeliyim?

Genel rehberlik için filtre ayda bir temizlenmelidir, ancak bu, elektrikli süpürgenizi ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Daha gelişmiş Dyson elektrikli süpürgelerin bazıları, filtreyi ne zaman temizlemeniz gerektiğini ekran aracılığıyla size bildiren sensörler bile içerir.

Dyson elektrikli süpürgenin geri kalanı gerektiği gibi ve gerektiğinde temizlenmelidir. Kutuyu doldurur doldurmaz boşalttığınızdan emin olun, böylece bir tıkanıklık oluşturmaz. Teneke kutu boş olmasına rağmen elektrikli süpürgenizin çalışmayı durdurduğunu fark ederseniz, bu da temizlenmesi gerektiğinin bir başka işaretidir.


Daha fazla temizlik ipucu mu arıyorsunuz? Cam duş kapısının nasıl temizleneceği, çamaşır makinesinin nasıl temizleneceği ve bir yastığın nasıl yıkanacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın.


Günümüzün en iyi Dyson Light Ball Animal Dikey Elektrikli Süpürge fırsatları

Dyson İnce Top Hayvan...Ev deposu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir